Türkçe (TR) Map Icon

2 - 3 Yaş

Çocuğunuzun birinci yaşını kutlarız! 

Sizi de kutlarız: Yepyeni deneyimler, zorluklar ve keyiflerle dolu, yorucu bir yılı geride bıraktınız. Çocuğunuz 1 yaşını doldurdu ve bebeklikten çocukluğa geçiş yaptı. Şimdi bebeğiniz ve sizin önünüzde, yepyeni gelişim aşamaları ve bambaşka adımlar var. 

Çocuğunuzun hangi yaşta neleri yapabileceğini, büyüme gelişmede hangi noktaya gelmiş olduğunu takip ederken şunu unutmayın: Her çocuk eşsiz ve biriciktir, her çocuk kendine özgü bir hızla büyür ve gelişir. Çocuğunuzu yaşıtlarıyla karşılaştırmamaya çalışın. Bu birçok zaman zor olabilir, elinizde olmadan çocuğunuzu bir yaşıtı ile karşılaştırıp neleri yapabildiğini ya da boy ve kilosunu karşılaştırıyor olabilirsiniz. Ama unutmayın ki erişkinlerin de hiçbiri boy, kilo ve beceriler bakımından birbirine eş değildir. Siz de çocuğunuzun büyüme ve gelişmesini izlerken yaşıtlarıyla karşılaştırarak değil, kendi büyüme hızı çizgisinde ve doktorunun gözetiminde takip edin. 1 yaşını doldurmuş bazı çocuklar rahatça yürüyebilirken bazıları ise ilk adımı bile atmamış olabilir. Aynı şekilde bazıları birçok sözcük kullanabilirken, bazıları ilk sözcüğünü bile söylememiş olabilir. 

Bu sayfalarda belirttiğimiz gelişim aşamalarına bazı çocuklar belirtilen aylarda, bazıları daha erken, bazıları ise daha geç gelir. Bu bilgileri okurken, çocuklar arasındaki bu farklılıkları göz ardı etmeyin ve belirtilen gelişim aşamalarına ulaşmakta büyük gerilik görmüyorsanız kaygılanmayın. Ama aklınıza takılan sorular için de doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.

İkinci yıl içinde çocuğunuz birçok yeni beceri kazanacaktır. Bu önemli gelişim aşamaları şunlardır:

Çocuğu 2 yaşını dolduran her anne-baba meşhur “2 yaş sendromu”nu bir yerlerden duymuştur ve bu yıldan az ya da çok endişe duyar. Ancak 2 yaşını dolduran bir çocuğu aslında o kadar güzel gelişim aşamaları beklemektedir ki, birçok anne baba 3. yılın sonunda aslında zor değil keyifli ve heyecanlı bir yıl geçirdiklerini söylemektedir. Siz de kendinizi kriz dolu bir yıla değil de heyecanlı başarılarla dolu bir yıla odaklayarak bu yılın keyfini çıkarabilirsiniz. 

Yukarı