Hamilelik

Hamilelikte Toplam Alınması Gereken İdeal Kilo Nedir ?

Hamile kadınların en büyük korkularından biri gebelik boyunca alacakları kilolar olabiliyor. Gerçekten de birçok anne adayı için hamilelikte kilo alımı, denetlenmediği takdirde kontrol altına alınamayan bir sürece dönüşebiliyor. Bunun önüne geçebilmek için annenin gebelik döneminde beslenme alışkanlıklarını düzenlemesi önemli. Peki, hamilelik dönemi için belirlenmiş bir ideal kilo var mı?

Her Annenin İdeal Kilosu Farklı

Aslında bu sorunun cevabı her anne adayına göre değişiyor. Nasıl ki her gebeliğin hikayesi farklı ise annenin gebelikte kilo oranı da aynı olmayabiliyor. Yine de uzmanların tavsiye ettiği bazı hamilelikte kilo aralıkları mevcut. Bu bağlamda;

- Normal bir hamilelik döneminde anne adayının gebelik boyunca 9 ila 12 kg arasında kilo olması normal karşılanıyor,
- Bu aralık, daha zayıf ya da daha kilolu anne adayları için ise değişebilmekte. Hamilelik boyunca, normalden daha zayıf anneler için 15 ila 17 kg arası normal sayılırken, kilolu anne adayları için bu aralık 7-8 kg. düşüyor.

Bu rakamlar ideal aralığı vermekle birlikte, başta da belirttiğimiz gibi her annenin ideal kilo aralığı vücudunun yapısına ve bebeğin gelişim durumuna göre farklılık gösterebiliyor.

Kendinize Bir Beslenme Düzeni Oluşturun

Anne adayının bu süreçte kilo kontrolü için atacağı en doğru adım bir beslenme düzeni oluşturması. Gebelik sürecinde doğru gıdalar, ihtiyaç duyulan dönemlerde alındığında hem bebeğin gelişimi beklenen düzeyde sürüyor hem de anne fazla kilo almıyor. Buna ek olarak, söz konusu düzenin doğumdan sonra sürdürülmesi de önemli. Bu sayede anne fazla kilolarını hızlı bir şekilde verirken, anne sütüyle de bebeğini besleyebiliyor. 

İşlerinizi Kolaylaştırmak için Yardımcı Bebek Ürünleri Kullanın

Anne sütüyle besleme konusunda anne birçok farklı yardımcı ürün kullanabiliyor. Emzirme döneminde tahriş olan göğüs uçlarını korumak için silikon göğüs koruyucu, fazla sütün göğüsten sızarak giysileri ıslatmasını önlemek için göğüs pedi, göğüste biriken fazla sütü sağmak için manuel ya da otomatik süt sağma makineleri, sağılan sütü uzun süreli uygun koşullarda saklamak için anne sütü saklama poşet veya kapları, saklanan anne sütünü bebeğe vermek için soda kireç camından ya da polipropilenden üretilmiş biberonlar bu dönemde anneye oldukça yardımcı olabiliyor.

Daha Fazla Kaynak