Hamilelik

Doğumun Yaklaştığının Belirtileri Nelerdir ?

Hamileliğin sonu anlamına gelen doğum tüm anne adaylarının heyecan, biraz da korkuyla bekledikleri bir süreç. Genel olarak 9. ayın içerisinde anne bebeğini dünyaya getirse de doğumun gerçekleşeceği zamanı bilmek mümkün olmuyor. Bu sebeple, anne adayının doğumun yaklaştığını gösteren belirtileri iyi bilmesi ve ona göre davranması önem kazanıyor. 

Doğum Belirtilerini Gözlemleyin

Peki, bebeğin dünyaya geleciğine işaret eden doğum belirtileri nelerdir?

- Bebek büyüdükçe annenin diyaframı üzerindeki baskı artar ve anne daha zor nefes almaya başlar. Doğum yaklaştığında bebek doğum kanalına doğru ilerler. Bu yer değişimi diyaframdaki bu baskıyı azaltır ve anne doğuma yaklaştıkça bir rahatlama hisseder, daha kolay nefes almaya başlar.   
- Annede, halk arasında nişan gelmesi olarak adlandırılan bir akıntı meydana gelir. Gebelik boyunca bebeği dış dünyanın etkilerinden koruyan rahimdeki sümüksü madde, doğum yaklaşınca akıntı şeklinde annenin vücudundan atılır.
- Doğum yaklaştıkça annede doğum sancısı başlar. Normal doğum belirtileri içinde en çok bilinen bu sancılar 35. haftadan itibaren başlar gün içerisinde kısa süreli şekilde görülebilir. Doğum sancısı belirtileri, doğum yaklaştıkça şiddetlenir ve sancı süreleri uzar.
- Anne doğum zamanı yaklaştıkça hem bedensel hem ruhsal olarak kendini daha iyi hisseder.
- Son olarak, yine en çok bilinen doğum belirtilerinden olan ve su gelmesi olarak da bilinen aşama yaşanır. Kasılmalar neticesinde yırtılan kese içinde bulunan su annenin vücudu tarafından dışarı atılır.

Anne, vücudunda meydana gelen değişimleri gözlemleyerek doğumun yaklaştığını anlayabiliyor. Yukarıdaki belirtiler görüldüğü anda ivedilikle doktorla temas kurularak annenin hastaneye yatırılması gerekebiliyor. 

Bebek Bakımı Ürünlerini Doğumdan Önce Belirleyin

Başarılı bir doğumun ardından bebeğini kucağına sağ salim alan anne için artık hamilelik dönemi biterek yeni bir süreç başlıyor. Anne adaylarına önerimiz, özellikle bebek bakımı ürünlerini hamilelik döneminde araştırmaları ve uygun bulduklarını almaları. Burun temizleyici, tırnak makası, saç fırçası ve banyo süngeri gibi birçok bebek bakım ürünün bebek dünyaya gelmeden önce evde hazır bulundurulması anneye büyük kolaylık sağlayabiliyor. Ürün seçimlerinde bebeğin fizyolojisine uygun olarak dizayn edilmiş, doğal malzemelerden üretilmiş ürünler tercih edilmeli.

Tüm anne ve bebeklerine sağlıklı ve mutlu günler diliyoruz.

Daha Fazla Kaynak