Hamilelik

Hamile yogası nedir, faydası var mıdır ?

Hamilelik döneminde spor ve egzersizin faydası oldukça fazla. Fiziki durumu el veren anne adaylarına mutlaka spor yapması öneriliyor. Hamilelikte yapılacak özel birçok egzersiz ve hareket mevcut. Buna ek olarak, annenin farklı spor dalları arasında tercih yapması da mümkün. Son dönemde, hamilelik yogası oldukça revaçta. Peki, bu tür yoganın diğer hamile egzersiz ve sporlardan farkı ne?

Hamile Yogasının Başlıca Faydaları

Hamilelikte yoga, yoganın temeli nefes alma ve yoga duruşunu üzerine temellendirilen, ancak hareketleri gebeliğe uygun olarak şekillenen bir yoga türü. Her spor ya da egzersiz kararında olduğu gibi hamileler için yogada da anne adayının mutlaka doktoruna başvurması gerekiyor. Buna ek olarak, hamile yogasının uzman biri eşliğinde yapılması da önemli. Doğru şekilde yapılan yoganın hamilelikte birçok faydası oluyor.

- Başta pelvis olmak üzere, anne adayını sırt ve bel bölgelerini güçlendirir. Bu sayede, hem doğum öncesi dönemde annenin ağrıları azalır hem de daha kolay bir doğum geçirir.
- Yoga sayesinde annenin sinirleri gevşer, kendini daha iyi hisseder ve psikolojisine olumlu katkı sağlar.
- Anne ile bebek arasındaki bağı güçlendirir.

Hamile yogasına başlamak için en uygun zaman hamileliğin 15. haftasından itibaren girilen dönem. Doktorunuza başvurarak, işinin ehli bir yoga hocası bularak hamile yogasına başlayabilirsiniz.

Doğumdan Sonra da Yogaya Devam Edebilirsiniz

Yogaya doğumdan sonra da devam etmek mümkün. Anne, yoga sayesinde hem lohusa dönemini daha hafif geçirebiliyor, hem de vücudunu daha hızlı bir şekilde toparlayabiliyor. Anne emziriyor ve yogaya gitmeye karar verdiyse, rahat edebilmek için göğüs pedi kullanabilir. Emici özelliği yüksek, selüloz dolguya sahip ve doğal yapısıyla cilde zarar vermeyen, bunun yanı sıra göğüs üzerinden kaymayan pedleri öneriyoruz. Bununla birlikte, göğüs anatomisine uygun olarak tasarlanan ve ultra ince yapısıyla elbise altından belli olmayan üç boyutlu göğüs pedlerini de anneler gönül rahatlığıyla kullanabiliyor. Anne bu sayede, yoga sırasında meme ucundan akabilen fazla sütten ötürü herhangi bir rahatsızlık hissetmeksizin, rahatlıkla egzersizine devam edebiliyor. Ayrıca, gündelik yaşamda da süt akıntısı sebebiyle elbiselerinde ıslaklık olmadan özgürce gezebiliyor. 

Daha Fazla Kaynak