Hamilelik

Hamilelikte Hangi Gıdalardan Uzak Durulmalı?

Hamilelik anne adayları için özel bir dönem. Bu süreçte annenin sağlıklı hamilelik geçirebilmesi için hem sağlığına hem beslenmesine azami dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle gebelikte beslenme konusu anne ve bebeğinin sağlığını doğrudan etkilediği için anne adayının doğru bir beslenme düzeni oluşturması oldukça önemli.

Hafta hafta gebelik takibi yapılarak söz konusu beslenme düzenin sürekli olarak güncellenmesi gerekiyor. Böylece annenin bebeğin gelişimini sağlayacak besinleri alması, bu sırada da hamilelikte kilo alımının kontrollü bir şekilde ilerlemesi sağlanabiliyor. Bu çerçevede, anne adayının hangi yiyecekleri tüketirken, hangilerinden uzak durması gerektiğine dikkat etmesi önem taşıyor.

Gebelik Döneminde Uzak Durulması Gereken Besin Maddeleri

Anne adaylarının gebelik boyunca tüketmesinde sakınca olan yiyecekleri şu şekilde sıralamak mümkün:
- İçerisinde alkol bulunan içecekler kesinlikle tüketilmemeli. Buna ek olarak kafein içeren, suni tatlandırıcı bulunan içeceklerden de uzak durulmalı. Ayrıca hazır meyve sularını tüketmek de hamileler için uygun değil. Hazır meyve sularının içeriğindeki aşırı şeker, anne ve bebeğin sağlığını tehdit edebiliyor.
- İçecekler konusunda bitki çaylarına özellikle dikkat edilmeli. Özellikle adaçayı ve fesleğen düşük riskini artırırken, zencefil gebelik bulantılarını azaltıyor, çemen otu anne sütünü çoğaltabiliyor. 
- Yumurta, hamilelikte tüketimine özel yer ayrılması gereken bir besin. Gebe annenin yumurtayı iyi pişmiş bir şekilde tüketmesi tavsiye ediliyor.
- İşlenmiş gıdalardan da anne adayları uzak durmalı. Özellikle sucuk, sosis ve salam gibi gıda maddeleri hamilelik boyunca tüketilmemeli.
- Süt ve süt ürünleri de bu dönemde dikkat edilmesi gereken besin gruplarından biri. Çiğ süt ve çiğ sütten yapılmış peynirlerin kesinlikle tüketilmemesi gerekiyor.
- Gebelikte kilo kontrolü sağlamak için diyet ürünlerinden de uzak durulmalı. Bu tür ürünler anne ve bebeğin sağlığını tehdit edebilir.

Doğum Sonrası Doğru Beslenme Devam Etmeli

Sadece hamilelik boyunca değil doğum sonrasında da annenin beslenmesine dikkat etmeye devam etmesi gerekiyor. Bebeğin yegane besin kaynağı olan anne sütünün üretimini ve kalitesini sürdürecek bir beslenme planının yapılması gerekiyor. Böylece anne, bebeğini gönül rahatlığıyla besleyebileceği gibi fazla sütünü de saklamak suretiyle bebeğini uzun dönem anne sütüyle besleyebiliyor. Bu çerçevede anneler, elle çalışan manuel göğüs pompaları ile elektrikle çalışan otomatik göğüs pompalarından kendilerine en uygun olanı seçtikten sonra, sütlerini sağarak biriktirebiliyorlar.

Daha Fazla Kaynak