Hamilelik

Hamilelikte Hangi Durumlarda Egzersiz veya Spora Ara Verilmelidir?

Hamilelik anne adayları için oldukça zorlu bir süreç. Bir yandan vücudundaki değişimlere alışmaya çalışan anne, öte yandan bebeğinin en iyi şekilde gelişimi için endişe duyuyor. Annenin bu dönemde kendine çok iyi bakması, düzenli uyuması, beslenmesine azami şekilde dikkat etmesi gerekiyor. Buna ek olarak, anne adaylarının durumları el vermesi halinde hamilelikte sporu ihmal etmemelerini tavsiye ediyoruz.

Hamilelikte Egzersiz ve Sporun Faydaları

Hamile bir annenin spor yapması da özel ve dikkat edilmesi gereken bir konu. Anne adayı, özel olarak geliştirilmiş hamile egzersizlerini yapabilir, hamile yogasıyla ilgilenebilir ya da herhangi bir spor yerine hamilelikte yürüyüşe gitmeyi tercih edebilir. Ancak tüm bu tercihlerin mutlaka doktora danışılarak yapılması gerekiyor. Uygun şartlar sağlandıktan sonra hamilelikte yapılan egzersiz ya da sporun birçok faydası bulunuyor.

- Annenin fiziksel durumunu iyileştirir, kaslarının gelişmesini sağlayarak anne adayını doğuma hazırlar.
- Gebelikte oluşabilecek diyabetin riskin azaltır.
- Annenin uyku düzenine katkı sağlar.
- Anne adayının farklı aktiviteler yapmasını sağlayarak psikolojisine olumlu katkıda bulunur.

Buna karşın bazı durumlarda, anne adayının spor veya egzersiz yapmaması gerekebiliyor. Özellikle düşük riski olan durumlarda çok fazla hareket bu risk durumunu daha da kuvvetlendirebiliyor. Öyle ki bazı hallerde doktor anne adayına doğuma kadar yatak istirahati dahi verebiliyor. Böyle durumlarda spora ya da egzersize mutlaka ara verilmesi gerekiyor.

Yatak İstirahati Aldıysanız Vaktinizi İyi Değerlendirin

Bu tür yatak istirahatlerinde annelere tavsiyemiz vakitlerini bebeklerini kucaklarına alacakları güne hazırlanarak geçirmeleri. Bebeğiniz için alacağınız bebek ürünlerini ayrıntılı bir biçimde inceleyebilir, birçok ürünü daha bebeğiniz dünyaya gelmeden belirleyebilir ve hazır edebilirsiniz. Örneğin, bebeğinizin hijyen ve temizliğini sağlamak için tırnak makası, pişik kremi, pudra, burun aspiratörü, saç fırçası, banyo süngeri, pamuklu çubuk ve ıslak mendil gibi birçok ürünün en doğalı ve idealini belirleyebilir ve bebek bakım çantasında hazır hale gelebilirsiniz. 

Buna ek olarak, biberon ve emzik seçimlerini bebeğin ihtiyaçlarına göre belirleyebilirsiniz. Biberon alırken soda kireç silis camı ya da polipropilen maddeden üretilenleri, emzikte ise damaklı ya da yuvarlak uçlu olanları gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.  

Daha Fazla Kaynak