Hamilelik

Doğum Şekline Nasıl Karar Verilir ?

Gebe kalan bir annenin aklını en çok meşgul eden konuların başında bebeğini dünyaya nasıl getireceği geliyor. Normal doğum, doğal bir yöntem olduğu için en çok tercih edilen seçenek olmakla birlikte bazı zorunluluklar annenin sezeryan doğum yapmasına da sebep olabiliyor. 

Bebeğin Doğum Şekline Doktorunuzla Karar Verin

Her sağlıklı anne adayı genelde tüm planlarını normal doğum üzerine yapıyor. Özellikle bebeğin 37. haftaya ulaşmasının ardından doktorla birlikte anne adayı doğumun şekline sağlıklı bir şekilde karar verebiliyor. Bebeğin anne karnındaki duruşundan, annenin fizyolojik yapısına kadar birçok etken karar alma aşamasında göz önüne alınıyor. Buna ek olarak, anne adayı yine doktorunun yönlendirmesiyle epidural doğum yapıp yapmayacağına da karar verebiliyor. Bir anestezi yöntemi olan epidural ile anne ağrısız bir şekilde doğumu gerçekleştirebiliyor. Epidural normal doğumun yanı sıra sezeryanla doğumda da bu yöntem kullanılabiliyor. 

Ancak doğum süreci birçok açıdan bilinmezlere gebe olduğu için verilen kararların uygulanması her zaman istenildiği şekilde olmayabiliyor. Hamilelik sürecinde ani bir değişiklik normal doğumun birden sezeryana dönmesine neden olabiliyor. Öyle ki bazı durumlarda normal doğum gerçekleşirken yaşanabilen bir aksaklık neticesinde annenin ve bebeğin sağlığını tehlikeye atmamak için sezeryanla doğum tamamlanabiliyor. 

İlk Tercih Normal Doğum Olmalı

Bebeğin dünyaya normal şekilde gelmesini engellemesi, annenin de doğumdan sonra daha zor toparlanmasına sebep olan sezeryan, kesinlikle normal doğuma tercih edilmemesi gereken bir seçenek. Buna karşın, yukarıda da değinildiği gibi beklenmedik tehlikeli durumlarda ya da normal doğuma imkan olmayan gebeliklerde sezeryanla doğuma mecburen başvuruluyor. Bu noktada, halk arasında yanlış bilinen bir duruma da açıklık getirilmesinde fayda var. İlk doğumunu yapan annenin diğer çocuklarını da sezeryanla dünyaya getirme gibi bir zorunluluğu bulunmuyor. Uygun şartlar sağlanıldığı takdirde, sezeryan sonrası normal doğum mümkün.  

Sonuç olarak, doğum şekline doktorunuzun yönlendirmesiyle karar vermeniz en sağlıklı seçenek. Önemli olan ise bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza almanız ve bu sırada da kendi sağlığınızı korumanız. Eğer bu konuda tecrübeli bir anneyseniz, yakınınızdaki anne adaylarıyla tecrübelerinizi paylayabilir, onların en iyi kararı almasına yardımcı olabilirsiniz. Doğum sonrasında bir anne adayını ziyaret etmeyi düşünenlere hediyeli bebek setlerini tavsiye ediyoruz. Kız ve erkek bebekler için ayrı ayrı oluşturulan içeriğinde emzik, biberon ve bebe önlüğü olan bu paketlerin annelere büyük yardımı olabiliyor.

Daha Fazla Kaynak