Hamilelik

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

Hamilelik döneminde anne adayları çok farklı rahatsızlıklarla baş etmeye çalışıyor. Bunlardan biri de midede yanması. Mide asidinin yemek borusuna kaçması neticesinde oluşan mide yanmaları, gebelik döneminde oldukça can sıkıcı hale gelebiliyor.

Mide Yanmasının Temel Sebebi: Progesteron Hormonu

Aslında söz konusu rahatsızlık anne adayının hormonel dengesinde yaşanan değişimden kaynaklanıyor. Gebelikte vücutta progesteron hormonunun salgılanması artıyor. Temel fonksiyonu rahim kaslarını gevşetmek olan bu hormonun vücudun başka bölgelerine de etkisi oluyor. Progesteron hormonu yüzünden mideyi yemek borusundan ayıran kapakçık etkileniyor ve bu hormon yüzünden gevşiyor. Bunun sonucunda ise mide sıvısı yemek borusuna kaçıyor. Asidik yapıdaki bu sıvı anne adayında rahatsız edici bir yanma hissinin oluşmasına sebep oluyor. 

Bazı Yiyeceklerden Uzak Durun

Hamilelikte sağlığın temel şartları düzenli beslenme ve uyku. Mide yanması sorunun çözümü ise hamilelikte beslenmeye dikkat etmekten geçiyor. Hamile beslenmesi bebeğin gelişim dönemlerine göre düzenlenmesi ve günlük olarak dikkat gösterilmesi gereken bir süreç. Bu çerçevede, beslenme düzeninde midede yanmaya sebep olabilecek bazı gıda maddelerinin çıkarılması, mide yanması sorunuyla mücadelede oldukça etkili. Sirke ve limon benzeri asitli gıdaların yanı sıra asitli içecekler, kızartmalar, baharatlı yiyecekler, işlenmiş etler ile kahve ve çikolata hamilelikte uzak durulması gereken besinler listesinde yer alıyor. Buna ek olarak, yemek sırasında sıvı tüketimine de dikkat edilmeli. Anne adayı ihtiyaç duyduğu yüksek seviyedeki sıvıyı yemek aralarında tüketmeli. 

Halk arasında reflü olarak da bilinen mide yanması konusunda yukarıda belirttiğimiz noktalara dikkat etmeniz önemli olmakla birlikte böyle bir sıkıntı yaşamanız durumunda ilk adım olarak doktorunuzla temas kurmanızı öneriyoruz.  

Bebeklerde En Yaygın Beslenme Sorunu: Kolik

Annenin yanı sıra bebekte de doğduktan sonra beslenme merkezli sorunlar baş gösterebiliyor. Bunlardan en yaygını kolik olarak da bilinen gaz sorunu. Anne, böyle bir sorun yaşanmaması için de kendi beslenmesine dikkat etmeli. Bunun yanı sıra, gaz sorununa karşı kullanılabilecek özel bebek ürünleri bulunuyor. Söz konusu ürünlerden en çok tercih edileni ise anti-kolik biberonlar. Emzikte  yer alan kanallar sayesinde hava akışını sağlayan bu tür biberonlar sayesinde bebek emme sırasında hava yutmuyor. Bebek beslenme sırasında hava yutmadığı için de kolik oluşumunun önüne geçiliyor.

Daha Fazla Kaynak