Hamilelik

Hamilelikte Anne Adayı Korkularıyla Nasıl Baş Edebilir ?

Hamilelik bir kadının yaşayabileceği en özel deneyimlerin başında geliyor. Ancak bu deneyimin birçok güzel yanı olmakla birlikte bazı yönleri anne adaylarını endişeye sevk edebiliyor. Özellikle hamilelik döneminde vücudun salgıladığı ve o ana kadar anne adayının yabancısı olduğu hormonlar kadınların ruhsal dünyalarında büyük değişimlere sebep olabiliyor. Bu nedenle hamilelik psikolojisi bebek sahibi olmak isteyen kadınların önemle üzerinde durmaları gereken konulardan biri.

Anne Adayları Hangi Tür Korkular Yaşayabilirler?

Gebelikte psikolojisinin değişeceğinin bilincinde olan anne adayı, bu zorlu süreci daha rahat atlatabiliyor. Anne, bedeninde meydana gelen büyük değişikliklerin yanı sıra ruhsal dünyasında da çok keskin kırılmalar yaşayabiliyor. Söz konusu kırılmalar ise anne adayında çok çeşitli korkuların yerleşmesine sebep olabiliyor. Hamilelikte psikolojinin değişken yapısı dolasıyla anne adayı;

- Sürekli değişen bir duygu durum haline sahip olabiliyor, karmaşık bir ruh haline bürünebiliyor,
- Doğum öncesinde düşük yapma ya da bebeğini kaybetme gibi korkular yaşayabilir,
- Doğum sırasında çok büyük acılar yaşayabileceği korkusuna kapılabilir,
- Bebeğinin sağlıklı bir biçimde doğmayacağını düşünebilir,
- Vücudunun değişimi ve kilo alması sebebiyle kendini kötü hissedebilir ve asla eski vücuduna kavuşamayacağı korkusu yaşayabilir,
- Bebek doğduktan sonra ona gerektiği gibi bakamayacağı korkusu duyabilir.

Bu korkuların yanı sıra her annenin kendine özel farklı korkular duyması da olası. Ancak korkusu her ne olursa olsun anne adayının bunlarla başa çıkacak yolları mutlaka keşfetmesi gerekiyor. Bunun için de her annenin mutlaka sağlığına dikkat etmesi gerekiyor. Bu bağlamda anne adayının, ihtiyaç duyduğu her türlü vitamin, mineral vb. desteği düzenli şekilde alması önemli. Doğru beslenen, düzgün dinlenen, sağlıklı bir anne adayı daha huzurlu ve mutlu oluyor, böylece birçok korkudan da kolayca arınabiliyor. Yine de korkularınız varsa bunları mutlaka yakınınızda bulunan, güvendiğiniz insanlarla paylaşmaya çalışın. Hamilelik konusunda daha çok bilgilenin.  Çünkü insanlar öğrendikleri şeylere karşı daha az korku duyuyorlar.  

Doğuma Kendinizi ve Bebeğinizi Hazırlayın

Ve en önemlisi kendinizi ve bebeğinizi doğuma gebelik boyunca hazırlayın. Psikolojik hazırlığın yanı sıra bebek ürünlerini araştırmak, belirlemek ve satın almak, birçok yönden doğuma kendini hazır tutmak, anne adayının çoğu korkusunun kendiliğinden yok olmasına zemin hazırlayabiliyor. 

Daha Fazla Kaynak