Bebek Bakımı

Bebeklerin Yıkandığı Suyun Sıcaklığı Nasıl Ayarlanır ?

Bebeğinizi ilk kez banyo yaptıracaksınız ve heyecanlısınız. Ancak bir yandan da ilk kez yapacağınız ve hiç deneyimlemediğiniz bir işin tedirginliğini yaşıyorsunuz. Bu durum gayet doğal. Temel bazı noktalara dikkat ederek ideal bir bebek banyosu tecrübesi edinmeniz mümkün.

İdeal Banyo Suyu Sıcaklığı Nedir?

Bebek banyosundan önce ilk akla gelen sorulardan biri bebeğin yıkanacağı suyun sıcaklığının nasıl olması gerektiği. Bir bebeğin banyosu için ideal sıcaklık 35 ile 37 derece arası olarak kabul ediliyor. En basit yöntemle anne dirseğini hafifçe suya değdirerek sıcaklık seviyesi hakkında genel bir fikir edinebilir. Bununla birlikte bazı anneler suyun tam sıcaklık değerini bu iş için özel olarak dizayn edilmiş termometreler sayesinde öğrenebiliyorlar. Su sıcaklığının istenilen düzeyde olması bebeğin sağlığı ve rahatı açısından oldukça önemli. Su idealden soğuk olması durumunda bebek üşüyebilir, sıcak olması halinde ise bebeğin hassas cildi yanabilir.

Suyun sıcaklığı kadar bebeğin yıkandığı oda ya da banyonun da uygun bir sıcaklıkta olması gerekiyor. Odanın 22 ila 23 derece sıcaklıkta olması ve herhangi bir hava akımına maruz kalmaması ideal. Buna ek olarak, banyodan önce bebeğin ihtiyacı olan tüm eşyaların hazırlanması annenin işini de bir hayli kolaylaştırıyor. Bebeğin üstünü çıkarmadan önce bebeği yıkayacağınız küvetin, şampuanın ve diğer  bebek ürünlerinin hazır olması gerekiyor. Bebeğin üstünü çıkardığınızda hemen yıkamaya başlamalı o şekilde bekletmemelisiniz aksi halde hastalanabilir.

Yardımcı Bebek Ürünlerini Kullanın, Rahat Edin

Bebek hijyeninin önemli bir parçası olan banyoda kullanılacak bazı bebek bakımı ürünleri sayesinde bebek rahat bir banyo deneyimi geçiriyor. Örneğin, tamamen doğal süngerden üretilen bebek banyo süngeri, bebeğin hassas cildine zarar vermeden temizlenmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra banyo sonrasında kullanılan ve bebeklere özel olarak üretilen saç fırçası, tırnak makası, ve pudra gibi ürünler bebek bakımının tamamlayıcısı oluyor.

Bebeğinizi istediğiniz sıklıkta yıkamanız mümkün. Banyo aralığına bebeğin ihtiyaçlarını, mevsimi ve evin durumunu gözlemleyen anne karar veriyor. Yaz aylarında bebeğinizi her gün yıkayabileceğiniz gibi kış geldiğinde bu aralık 3 günde bire düşebiliyor. Banyo için ise 5-6 dakikalık bir süre yeterli. Ancak bebek büyüdükçe bu süreyi uzatarak bebeğin banyoda oynaması ve banyo alışkanlığını sevmesi sağlanabiliyor. 

Sonuçta, bebek bakımındaki diğer konular gibi banyo da bebeğin ve annenin birlikte şekillendirecekleri bir süreç. Bebeğin banyoyu sadece bir ihtiyaç olarak değil de aynı zamanda bir eğlence olarak görmesi gerekiyor.

Daha Fazla Kaynak