Bebek Bakımı

Bebek Ne Zaman Emeklemeye Başlar ?

Bebek gelişimin önemli safhalarından biri de bebeklerde emekleme dönemi. Bebek 6. aydan itibaren fiziki olarak emeklemeye uygun hale geliyor. Birçok konuda olduğu gibi emeklemede de her bebeğin gelişim süreci farklılık gösterebiliyor. Ancak, ideal zaman dilimi olarak bebeğin 6 ila 9. ay arasın emeklemeye başlaması bekleniyor. Peki, bebeğinizin emeklemesi konusunda dikkat etmeniz gereken başlıca hususlar neler?

Emekleyen Bebeklerde Nelere Dikkat Etmeli?

- Her bebeğin emekleme yaşı ve stili farklı olabiliyor. Annenin, bu süreçte bebeğini zorlamaması ve cesaretlendirmesi önemli.
- Bebeğin emekleyebileceği ortamın oluşturulması gerekiyor. Zemine serilecek temiz bir örtü üzerine bebek yüzüstü yatırılarak emeklemesi teşvik edilebiliyor.
- Bebek emeklemeye başladığında, bebeğin emeklediği ortamda gerekli güvenlik önlemlerinin alınması gerekiyor. Bebeğin hareket ettiği sırada başta kafası olmak üzere vücudunu vurabileceği, özellikle sivri yerlerin uygun koruyucularla kapatılması şart. Ev içinde merdiven varsa önüne mutlaka uygun bir engel koyulması önemli.
- Bebeğin emeklediği sırada ulaşabileceği yerlerde bulunan ve yutabileceği nesnelerin kaldırılması gerekiyor.
- Anne, emekleyen bebek konusunda aşırı koruyucu olmamaya da dikkat etmeli. Bebek emekleme sırasında düşebiliyor, yuvarlanabiliyor. Kendine çok zarar vermeyecek şekilde bebeğin yaşadığı bu tecrübeler onun fiziksel ve ruhsal gelişimi için önem arz ediyor.

Bebeğinizi Teşvik Edin, Cesaretlendirin!

Bebeklerde yürüme, emekleme gibi kaba motor reflekslere bağlı hareketler, başta da belirttiğimiz gibi her bebeğe göre farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle, annelerin acele etmemesi, bebeklerini iyi bir şekilde gözlemlemeleri gerekiyor. Aynı zamanda, kendilerini tehlikeye sokmayacak şekilde bebeklerine serbestlik tanımaları da bu süreçte kilit rol oynuyor. Onları teşvik edici ,destekleyici oyunlar da bu konuda bebeğinizin hoşuna gidecektir.
Bırakın Bebeğiniz Kirlensin
Bebeğin emeklerken kirlenmesine dahi izin verin. Emeklerken elleri, kolları ya da dizleri kirlenen bebeğin ıslak mendil yardımıyla kolaylıkla temizleyebileceğinizi unutmayın. Bu çerçevede annelere, pamuklu yapıda, alkol ve parfüm içermeyen hijyenik ıslak havluları öneriyoruz. Bu tür ıslak havlular, pamuklu yapısı sayesinde bebeklerin hassas ciltlerine uygun olup, zararlı madde içermemesiyle de bebeğin teninde alerjik bir reaksiyon oluşmasının önüne geçiyor. Ayrıca alkol ve BPA içermeyen Kiwee ıslak mendiller de bu tür durumlarda annelerin en önemli yardımcısı olabiliyor.

Daha Fazla Kaynak