Bebek Bakımı

Bebek Tırnak Makası Nasıl Olmalı ve Nasıl Sterilize Edilmelidir ?

Bebekleri için her zaman en iyisini seçmeye çalışan annelerin kararsız kaldığı konulardan birisi de bebek tırnak makası seçimi. Bir başkasının tırnaklarını kesmek zorken bu bir başkası bebeğimiz olduğunda tırnak kesme işinin daha da zor olacağı açık. Öyle ki bebeklerin tırnakları yetişkinlere göre daha yumuşak ve kesmesi daha zor. Kesme derinliğini ayarlamak ise hiç kolay değil. 

Tercihinize Göre Tırnak Makası Modelinizi Belirleyin

Bu yüzden bebekler için özel üretilen bebek tırnak makaslarını güvenle tercih edebilirsiniz. Bebek tırnak makasları bildiğimiz tırnak makaslarının aksine makas şeklinde olabileceği gibi bildiğimiz tırnak makası gibi ancak kavrayışı daha kolay şekilde dizayn edilmiş olarak karşımıza çıkıyor. 

Makas şeklinde dizayn edilen tırnak makasları bebeklerin tırnaklarını keserken yanlışlıkla fazla derin kesmenize engel olacak şekilde tasarlanıyor. Bu sebeple, eğer bebeğinizin tırnaklarını keserken kesme derinliğini ayarlayamama endişesi taşıyorsanız makas şekilde tasarlanana tırnak makasları tam size göre. Ayrıca bebek için özel olarak tasarlanan küçük boyu ile yuvarlatışmış kenarları ve kavisli ağız yapısıyla bu tür tırnak makasları bebeğin tırnaklarına da uyumlu.  

Bebeğinizin tırnaklarını kesme konusunda kendinize güveniyor ve kesme derinliğini ayarlama konusunda deneyimliyseniz, bildiğimiz tırnak makası şeklinde ama daha küçük kavrayışı daha kolay, annenin rahatça tutabileceği şekilde dizayn edilmiş, ayrıca elde tutarken kaymayacak ve istenmeyen kazalara sebep olmayacak tırnak makaslarını tercih edebilirsiniz.

Tırnak Makasını Mutlaka Sterilize Edin

Bebeğin bağışıklığının henüz tam gelişmediği ve bünyesinin en hassas olduğu dönemlerde, anne bebeğinin biberonlarını ve emziklerini sterilize ettiği gibi tırnak makaslarını da temizlemeli. Biberonun aksine tırnak makaslarının da sterilize edilmesi gerektiği pek bilinmemekle birlikte, bebeğin tırnaklarının kesilmesinde kullanılan tırnak makasının bebeğe özel olması ve her kullanımdan sonra sterilize edilip kurulanıp bir sonraki kullanıma kadar kaldırılması bebeğinizin tırnak sağlığı için oldukça önemli. Bu bağlamda, tırnak makasının dayanıklılığı açısından paslanmaz çelikten üretilen modelleri tercih etmenizi öneriyoruz.

Kısacası, en iyi tırnak makası bebeğinizin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen oluyor. Doğru bebek tırnak bakım seti seçimi sayesinde de bebeğinizin tırnaklarını kesmekten artık korkmanıza gerek kalmıyor. 

Tüm annelere bebekleriyle mutlu ve huzur dolu günler diliyoruz.  

Daha Fazla Kaynak