Bebek Bakımı

Bebek Saç Fırçası Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anneler bebek bakımına büyük önem veriyorlar. Her yaştaki bebek için özel üretilmiş bebek ürünleri sayesinde anneler yavrularının hijyenini daha kolay sağlayabiliyorlar. Öyle ki bu ürünler bebeğin hassas yapısı göz önüne alınarak dizayn ediliyor. Bu özel ürünlerden biri de bebek saç fırçası. Basit bir ürün gibi görünse de bebek saç fırçaları özellikle bebeğinizin saç ve kafa derisi sağlığının korunmasında önemli bir role sahip. 

Hangi Bebek Saç Fırçasını Almalısınız?

Bu tür fırçaları yenidoğan da dahil bebeğinizin her döneminde kullanabiliyorsunuz. Ancak, bebek saç fırçalarının bebeğin hassas yapısına uyumlu şekilde bazı özelliklere sahip olması gerekiyor.

Fırça ucu

Bebeğin hassas kafa derisini zedelemeyecek şekilde yumuşak yapılı olmalı. Özellikle yuvarlatılmış uca sahip fırçalar anneler tarafından tercih ediliyor. Bu uçlar sayesinde, fırça sayesinde bebeğin saç diplerine ve kafa derisine masaj yapılabiliyor.

Fırça sapı

Geniş saplı bebek fırçaları tercih edilmeli. Böylece, anne fırçayı kolaylıkla tutabiliyor. Ayrıca fırça sapının hafif olması da kullanım kolaylığı sağlayan bir diğer özellik.

Fırçanın ham maddesi

Anne, bebek saç fırçasını bebeğini banyo yaptırdığı sırada da kullanabiliyor. Bu bakımdan, bebek saç fırçasının üretildiği malzemenin suya dayanıklı ve hızlı kuruyan yapıda olması annenin işini bir hayli kolaylaştırıyor. 

Tarak Yerine Fırça Tercih Edilmeli 

Bebekler için üretilen bebek tarak setleri de bulunuyor. Bu tür ürünlerde kısa dişli tarakları kullanmak mümkün. Buna rağmen tarağın sert yapısı bebeğin saç derisine zarar verebileceği için genellikle bebek saç fırçaları tercih ediliyor.

Bebek saç fırçası sayesinde bebeğinizin saçlarına kolaylıkla şekil verebiliyorsunuz. Bebeğinizin saçları sık ve kıvırcık olduğundan ötürü zor taranıyorsa, size tavsiyemiz saçlarını iki bölüme ayırmanız ve taramaya saçın alt kısımlarından başlamanız. Bu sayede, bebeğinizin canını yakmadan saçlarını rahatlıkla taramak mümkün. 

Ancak, saç fırçasının asıl işlevi bebeğinizin saçlarına şekil vermekten çok kafa derisinin sağlıklı kalmasına yardımcı olmak. Bebek saç fırçasıyla bebeğinizin saç derisine yapacağınız masajla konak oluşumunun önüne geçebiliyor. Bu sorunu halihazırda yaşayan bebeklerde ise saç fırçası kullanımı konağı azaltabiliyor. Unutmayın, doğru bebek saç fırçası seçimi bebeğinizin saçlarının sağlıklı bir biçimde gelişimini sağlıyor. 

Daha Fazla Kaynak