0-1 Yaş

0 - 3 Ay Ruhsal ve Sosyal Gelişim

İlk 3 ay bebeklerin dünyaya alıştıkları aylardır. Bu aylarda kendilerini rahat ve güvende hissetmeyi öğrenirler. Siz de onu bu önemli süreçte destekleyerek güvenini hızlı kazanmasını ve rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz. 

Bebeğiniz bu aylarda yüzleri, sesleri ve kokuları tanımaya ve ayırt etmeye başlar. 

Böylece kendisini sevenleri ve güvenebileceği kişileri tanımaya çalışmaktadır. Kendisini sevdiğini anladığı yüzler, aynı zamanda onun güvendiği kişiler olacaktır. Bu dönemde bebeğinizle konuşmanız, ona şarkı söylemeniz ve onu kucaklayarak rahatlatmanız, güvenini sağlama yolunda yapabileceğiniz en önemli şeylerdir. 

Bebeğinizin ilk 3 ayda öğrendiği bir diğer şey de, ne istediğini size söyleyebilmektir. Henüz konuşamadığı için isteklerini çeşitli işaretlerle size anlatmaya çalışacaktır. Sesini, yüz ifadesini ve beden hareketlerini kullanarak açlığını, uykusunu, rahatsızlığını, oyun istediğini ya da yorulduğunu anlatır. Sizin öğrenmeniz gereken şey, bebeğinizin bu işaret ve davranışlarının ne anlama geldiğini anlayıp onun isteklerini karşılamaktır. Onun neden rahatsız olduğunu ya da neyi sevip neyi sevmediğini tutum ve davranışlarından anlamanız, aranızda özel bir iletişim dili gelişmesini sağlayacaktır. Ağladığında mutlaka ona cevap verin ve rahatsızlığının nedenini anlayıp onu rahatlatmaya çalışın. İlk 3 ay bebeğinizin çokça ağladığı bir dönem olabilir. 

Bir diğer önemli gelişme de, bebeğinizin bedenini kullanarak bir şeyler yapabileceğini anlamaya başlamasıdır. Kendi ellerine baktığını, ayağını emdiğini ya da dönmeye çabaladığını görebilirsiniz. Bedenini keşfetmek ona mutluluk vereceği gibi, bebeğinizi yakından gözlemleyerek kendi bedeninin nasıl farkına vardığını anlamanız size de mutluluk verecektir. 

Unutmayın!

Unutmayın, her çocuk eşsizdir ve kendine özgü büyüme gelişme özellikleri gösterir. Her bebek tam olarak aynı zamanda aynı gelişimsel özellikleri kazanmaz. Prematüre bebekler de bu gelişmeleri aynı yaş grubundaki bebeklerden daha geç gösterirler. Bu nedenle bebeğinizi takip ederken yaşıtı olan bebeklerle kıyaslamayınız ve kendi gelişim çizgisine bağlı kalarak takip ediniz. Bebeğiniz bu aylarda beklenen gelişmeyi göstermediyse lütfen doktorunuzla konuşunuz. 

Daha Fazla Kaynak