0-1 Yaş

0 - 3 Ay Beslenme Gelişimi

İlk 6 ay bebek için en uygun besinin sadece anne sütü olduğu bilinmektedir. Anne sütü, inek sütünde ya da formül mamalarda bulunmayan çok sayıda bileşik içerir. Bunun yanı sıra anne sütü bebeğinizin değişen gereksinimlerini karşılayacak şekilde sürekli değişir. Sabahları sütü akşam sütünden daha farklı içerikte olduğu gibi, birinci ayda 6. aydakinden daha farklı içeriktedir, bu sayede tam bebeğin gereksindiği besinleri ona verebilirsiniz.

Anne sütünün sayısız faydalarından biri de, hem inek sütünden hem de formül mamalardan daha rahat sindirilebilmesidir. Bu sayede bebeğiniz daha az gaz, şişkinlik ve karın ağrısı yaşar. Anne sütü, inek sütünden daha az sodyum ve protein içerir, bu da bebeğinizin böbreklerinin fazla yük altında kalmasını önler. 

Anne sütündeki kalsiyum, bebeğin vücudunda daha iyi emilir. Bunun bir nedeni de fosfor içeriğinin düşük olmasıdır; fosfor yüksek miktarda olduğunda kalsiyumun vücut tarafından alınmasını önleyebilir. 

Anne sütünün çok iyi bilinen bir özelliği de, neredeyse hiç alerjik olmamasıdır. Oysa inek sütü alerjisi yenidoğanlarda çok rastlanan bir sorundur. Kabız ve ishal sorunu da anne sütü ile daha az yaşanır. Anne sütü alan bebekler daha kolay dışkılarlar ama çok daha az ishal olurlar. Anne sütü, sindirim sistemindeki zararlı mikroorganizmaları yok ederken yararlı mikroorganizmaların ise çoğlamasını sağlarlar. Anne sütü ile beslenen bebeklerin pişik olma olasılıklarının da daha düşük olduğu bilinmektedir. 

En önemli özelliklerinden biri de anne sütü alan bebeklerin bağışıklık siteminin daha iyi olmasıdır, çünkü anne sütü ile annelerinden hastalıklara karşı koruyucu antikor alırlar. Anne sütü ile beslenen bebeklerde obezite (fazla kilo) sorunu da çok daha azdır. 

Anne sütü her zaman temiz, uygun sıcaklıkta, kullanıma hazır ve ucuzdur. Ayrıca bebeğinizin yanında olamadığınız zamanlarda sütünüzü sağarak buzdolabında saklayabilir ve daha sonra ısıtarak bebeğinize verebilirsiniz. Özellikle gece beslemeleri, anne sütü ile çok daha kolay olmaktadır. Anne sütü ile beslemenin annede meme kanserinden koruduğu yönünde bulgular da vardır. 

Tüm bu faydalarının yanı sıra emzirmek, anne ile bebek arasındaki duygusal bağı güçlendiren en önemli şeydir. Ancak bebeğinizin daima yanında olamıyorsanız, örneğin işe başladıysanız, sağdığınız sütü bir başkası da biberonla bebeğinize verebilir. Ya da sütünüz yeterli olmadı ve formül mamaya geçmek durumunda kaldıysanız da bebeğiniz biberonla ve uygun formül mamayla yeterli gelişimi sağlayacaktır.

Daha Fazla Kaynak