Hamilelik

Hamilelikte En Sık Yaşanan Problemler ve Çözümleri Nelerdir ?

Hamilelik, annenin bedenin birçok değişime uğradığı bir süreç. Anne adayı bu dönemde daha önce hiç tecrübe etmediği sıkıntılarla baş etmek durumunda kalabiliyor. Gebelikte anne adayının karşılaşabileceği başlıca sağlık problemleri şu şekilde özetlemek mümkün:

- Sık sık idrara çıkma isteği duyulabilir. Hamileliğin ilk aylarında rahimdeki değişimler, doğuma yakın zamanda ise bebeğin mesaneye baskı yapması bu hissi oluşturabiliyor. Bu doğal bir şikayet olup, anne adayının bol sıvı tüketimini kesintiye uğratmaması gerekiyor.
- Hormon değişimleri hamilelikte psikolojiyi de doğrudan etkileyebiliyor. Anne kimi zaman depresif hissederken, bazen de normalde fazla enerjik ve hayat dolu hissedebiliyor. Annenin, bu değişimlerin farkında olarak günlük rutinini bozmaması ve kendini meşgul edecek uğraşlar bulması önemli.
- Hamileliğin başlangıcıyla anne adayının en sık karşılaştığı sorunlardan biri de bulantı ve kusma. Doğru ve düzenli beslenerek anne bu tür sorunların üstesinden gelebiliyor.
- Anne adayları hamilelik döneminde kasık ağrılarından da şikayetçi olabiliyor. Düzenli egzersiz ve yürüyüş sayesinde anneler bu tür şikayetleri asgari seviyeye çekebiliyorlar.
- Gebelikle birlikte başta kabızlık olmak üzere sindirim sorunları da annelerin kabusu olabiliyor. Düzenli beslenmenin yanı sıra çiğ beslenme yaparak bu tür sorunlar çözülebiliyor.

Anne Azami Ölçüde Sağlığına Dikkat Etmeli

İnsan yaşamının herhangi bir döneminde olduğu gibi hamilelikte de anne adayı hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalabiliyor. Bu noktada anneye düşen, sağlığı ile uyku ve beslenme düzenine dikkat etmek. Söz konusu dikkatin doğumdan sonra da sekteye uğramadan devam etmesi, özellikle emziren anneler için önemli. Aksi takdirde, istenmeyen bazı sıkıntıların yaşanması kaçınılmaz olabiliyor. 

Yardımcı Bebek Ürünleri Sorunlarınızın Çözümü Olabilir

Buna karşın, tüm dikkatine rağmen annenin mücadele etmek zorunda kaldığı sıkıntıları da var. Örneğin, meme ucunda çatlak ya da tahriş olması emziren bir annenin korkulu rüyası. Bu sıkıntı yüzünden, anne acı çektiği için bebeğini istediği kadar emziremeyebiliyor. Ancak, anne yardımcı ürünler kullanarak bu tür sorunların üstesinden gelebiliyor. Silikon göğüs koruyucu bu tür sıkıntılar yaşayan anneler için ideal bir seçenek. Silikon malzemeden üretilen ve annenin göğüs anatomisi göz önüne alınarak üretilen bu ürün sayesinde anne bebeğini uzun sürelerle emzirebiliyor.

Daha Fazla Kaynak