Hamilelik

Hamilelikte Atıştırmalık Tercihi Nasıl Olmalıdır ?

Hamilelik, anne adayının kendine azami ölçüde dikkat etmesi gereken bir dönem. Sağlıklı hamilelik geçirmek isteyen anne, beslenmeden uykuya, psikolojik durumundan günlük yaptığı işlere kadar birçok farklı konuyu göz önünde bulunduruyor. Gebelikte beslenme konusu, bunlar arasında annenin hem kendi sağlığı hem de bebeğinin gelişimi için büyük önem taşıyor. 

Aniden Bastıran Açlık Hissine Dikkat!

Hamilelikte beslenmenin temel kuralı bebeğin gelişiminde ihtiyaç duyduğu besinleri annenin düzenli bir şekilde alması. Hafta hafta gebelik takip edilerek anneye en uygun beslenme düzeni oluşturulabiliyor. Ancak, hamilelik döneminde her annenin beslenme konusunda mücadele etmek zorunda kaldığı bir sorun var; sürekli atıştırma isteği. Doğal olarak, annenin beslenme ihtiyacına bebeğinki de eklenince anne adayı sürekli olarak yemek yeme isteği duyabiliyor. Bunu da gün içerisinde atıştırmalarla telafi etme yoluna gidebiliyor. 

Annenin iştahındaki ani artışlar hormonal seviyedeki değişimlerden kaynaklanıyor. Bu sebeple anne adayının bu birden gelen yeme isteğine yenik düşmemesi, beslenme düzenini bozmaması önemli. Öyle ki hamilelik döneminde doğru beslenme hem bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlıyor hem de anneyi birçok rahatsızlıktan koruyabiliyor. Özellikle yeme düzeni bozulan anne adaylarında hamilelik diyabetinden kabızlığa, hipertansiyondan reflüye kadar bazı rahatsızlıklar sıklıkla gözlemlenebiliyor.

Öğün Arası Hafif Atıştırmalıkları Tercih Edin

Gün içinde, öğün aralarında mutlaka atıştırma ihtiyacı duyan annelere ise tavsiyemiz hafif besinler tercih etmeleri. Örneğin, özellikle çiğ fındık, ceviz ve badem gibi kuru yemişlerle ani açlık hissi bastırılabileceği gibi söz konusu besinlerin tüketimiyle bebeğin gelişimine de katkı sağlanıyor. Kuru yemişin yanı sıra bol yeşillik içeren salata gibi hafif atıştırmalıklar da öğün aralarında tercih edilebiliyor.

Beslenme hamilelikte olduğu kadar doğum sonrasında da önemini koruyor. Özelikle emziren annelerin süt miktar ve kalitesi beslenmeyle doğru orantılı. Bu bakımdan annelere doğum sonrası da beslenme düzenlerini bozmamalarını öneriyoruz. Düzenli beslenen annenin sütü bebeği doyurmanın yanında çoğu zaman artıyor. Artan anne sütünü sağarak saklamak mümkün. Elle çalışan manuel süt sağma makinelerinin yanı sıra elektrikli otomatik süt sağma makineleri de mevcut. Anne, ihtiyacına ve kullanım durumuna göre söz konusu süt sağma makinelerinden istediğini gönül rahatlığıyla tercih edebiliyor.  

Daha Fazla Kaynak