Hamilelik

Hamilelikte Bebek Anneyi Duyabilir mi ?

Bebeğin anne rahmine düşmesiyle birlikte, annenin bebeğinin gelişimine tanıklık edeceği süreç de başlamış oluyor. Anne karnında bebek gelişimi ise oldukça özel bir süreç. Hamilelik boyunca anneye bağımlı bir biçimde gelişimini sürdüren bebek sürekli bir gelişim yaşıyor. Bu sayede de anne, bebeğindeki değişimi kimi zaman günlük olarak bile hissedebiliyor. 

Bebek anne karnında olduğu için ultrason gibi bazı özel yöntemler haricinde gelişimini birebir gözlemek imkansız. Bu nedenle anne, bebeğinin gelişimine ilişkin birçok hususu merak edebiliyor. Bunlardan biri de bebeğin anne karnında kendisini duyup duymadığı.

Bebek Anne Karnında 17. Haftadan İtibaren Duymaya Başlar

Anne karnındaki bebek, başta annenin sesi olmak üzere dış dünyadan gelen tüm sesleri duyabiliyor. Ancak öncelikle bunun için bebeğin iç ve orta kulak gelişiminin tamamlanması gerekiyor. Bebek beş haftalık olduktan sonra kulak gelişimi tamamlansa da bebekler 17. haftadan itibaren dış sesleri duymaya başlayabiliyor. Tüm sesler fetusun içinde bulunduğu sıvı aracılığıyla bebeğe iletiliyor. 

Bebeğinize Huzurlu ve Mutlu Bir Sesle Ulaşın

Bebeğin anne karnında duyması bebek gelişimi açısından da oldukça önemli. Öyle ki annesinin sesini, kalp atışlarını duyan bebek, bu seslere alışıyor ve belli bir aşamadan sonra söz konusu seslerin durumuna göre kendini huzurlu ya da stres altında hissedebiliyor. Diğer bir deyişle, annenin sesindeki kaygı ya da kalp atışlarındaki farklılık bebeği huzursuz edebilirken, annenin sevgi dolu sesi ve dingin kalp atışları bebeği huzurlu bir ruh haline kolaylıkla sokabiliyor.

Doğum Sonrası Hazırlıklara Gebelik Döneminde Başlayın

Bu sebeple, annenin huzurlu ve sakin bir hamilelik dönemi geçirmesi bebeğin gelişimi açısından büyük önem taşıyor. Annenin bebeğine mümkün olduğunca, onu beklediğini ve onun için hazırlık yaptığını hissettirmesi önemli. Bu bağlamda anne, bebeği için gerekli hazırlıkları hamilelik dönemi boyunca yapabiliyor. 

Söz konusu hazırlığa doğumla birlikte bebeğin ve annenin ihtiyaç duyacağı bebek ürünlerini araştırarak başlamak mümkün. Bebek bakım ürünlerinden biberonlara, emziklerden anne sütü sağma makinelerine kadar yüzlerce alternatif siz anneleri bekliyor. Henüz erken demeden, araştırmanın gücüne inanarak hamilelik döneminde atacağınız birçok adım, doğum sonrasında hayatınızı kolaylaştıracak eylemler olarak mutlaka size geri dönecektir.

Daha Fazla Kaynak