Hamilelik

Hamilelikte Bilgisayar Başında Çok Fazla Vakit Geçirmek Bebeği Etkiler mi ?

Anne adayları hamile kaldıktan sonra da gündelik yaşamlarına devam ediyorlar. Özellikle çalışan anneler, gebeliğin belli bir dönemine kadar doğum izni alamadıkları için işe gidip geliyorlar. Anne adayının çoğu günlük rutini değişmese de gebelik boyunca artık birçok konuda daha dikkatli olması gerekiyor. Hamilelikte çalışma konusunda annenin dikkat etmesi gereken konulardan biri de bilgisayar kullanımı. Peki, gebelik döneminde bilgisayar kullanmanın bebeğe bir zararı oluyor mu?

Sürekli Sabit Şekilde Oturmaktan Kaçının

Bu sorunun şu ana kadarki bilimsel cevabı; hayır. Yapılan araştırmalar, bilgisayar tarafından yayılan dalgaların, hamilelik süresince bebeğe herhangi bir zarar vermediğini ortaya koymuş durumda. Ancak bu sonuç, anne adayının bilgisayar başında uzun süre oturabileceği anlamına gelmiyor. Sadece anne adayları değil her insan için sakıncalı bir durum olan uzun süreli sabit oturmak, birçok farklı fizyolojik sıkıntıyı da beraberinde getirebiliyor.

Bel ve Sırt Ağrıları Yaşamamak İçin Neler Yapılabilir?

Söz konusu durumu anne adayı özelinde incelediğimizde, sürekli oturma pozisyonunda duran annede dolaşım yavaşlıyor. Bunun sonucu bel ve sırtta ağrılar oluşabiliyor. Bebeğin anne karnında büyümesiyle birlikte artan ağırlığı anne adayının vücuduna daha fazla yük binmesine sebep olabiliyor. Bu durum annenin ağrılarını şiddetlendirebiliyor. Anne adayının bel ve sırt ağrısı benzeri ağrılar çekmemesi için anne adayı eğer bilgisayar kullanmak durumundaysa;

- Ekranın yükseklik ayarını görüş açısına göre doğru ayarlamalı,
- Sürekli ekran karşısında oturmak durumunda ise her yarım saatte beş dakikalık aralarla yerinden kalkarak biraz yürümeli,
- İmkanı varsa ortopedik koltukları tercih etmeli, en azından oturduğu yere sırt desteği koymalı. 

Doğum sonrasında da annenin bu alışkanlıklarını sürdürmesi önemli. Hatta bilgisayarla geçirdiği vakitleri asgari seviyeye çekerek, bebeğiyle daha kaliteli vakit geçirmeye özen göstermeli. Bu çerçevede, anne adayları bebeklerine uygun oyuncaklar seçerek, bebeklik çağından itibaren onlarla oyun saatleri oluşturabilirler. 0-6 aylık bebekler için bez oyuncaklar ile onların ilgisini çekecek bebe çıngıraklarını tavsiye ediyoruz. Bu oyuncaklar bir yandan bebeğin sağlığına hiçbir şekilde zarar vermezken, diğer yandan onun tutma, kavrama gibi hareketleri ile görme, koklama ve işitme gibi duyularının gelişimine katkı sağlayabiliyorlar. 

Daha Fazla Kaynak