Emzirme

Göğüs Pompası Kullanmak Sütü Azaltır Mı ?

Anne sütünü sağarak saklama yöntemi son yıllarda anneler tarafından sıklıkla başvurulan yöntemlerden biridir. Özellikle, emziren anne çalışıyorsa, sütünü sağarak saklamak yöntemiyle bebeğinin yanında olamadığı zamanlarda da bebeğin anne sütünden mahrum kalmasını önlemektedir.

Süt sağma işlemi için özel olarak üretilerek annelerin hizmetine sunulan çeşitli şekillerde süt sağma pompaları bulunmaktadır. Bu süt pompaları sayesinde anne kolaylıkla sütünü sağabilmektedir. Ancak, bu tür ürünleri ilk kez kullanacak kimi anneler bazı tereddütler yaşayabilmektedirler. En çok merak edilen konulardan biri göğüs pompası kullanımının süt miktarını azaltıp azaltmayacağıdır.

Süt sağma pompaları kesinlikle annenin süt miktarında azalmaya neden olmazlar. Aksine bu ürün, göğüsleri sürekli olarak süt üreten annenin rahat etmesini, ayrıca fazla sütün sağılarak saklanabilmesini sağlamaktadır. Ayrıca göğüste biriken sütün sağılması ve göğsün boşaltılması beyine ‘süt üret’ mesajını göndereceğinden sütünüzü sağdıkça vücut daha fazla süt üretmeye devam edecektir. Önemli olan süt pompasının uygun bir şekilde kullanılmasıdır.

Manuel ve Elektrikli Süt Pompaları

Süt pompaları genel itibarıyla elle çalışan (manuel) ve elektrikli olmak üzere iki modelde üretilmektedir. Her iki modelin de kendine has avantajları bulunmaktadır. Anne ihtiyacına göre, söz konusu süt pompası modellerinden birini seçebilir.

Elle çalışan süt pompaları, adından da anlaşılacağı gibi fiziksel güçle çalışan modellerdir. Kısa süreli kullanımlar için ideal olan manuel süt pompası, hafif olması nedeniyle de her yere kolaylıkla taşınabilmektedir. Ayrıca kullanım sonrasında içerisinde elektrik aksamı bulunmayan bu tür pompalar, tüm parçaları sökülerek rahatça temizlenebilmektedir. Aynı zamanda, elle çalışan süt pompası küçük ve sessiz yapısı nedeniyle tercih edilmektedir.

Elektrikli göğüs pompaları ise daha uzun kullanımlar için idealdir. İçerisinde bulunan mekanizma sayesinde süt pompası, hiçbir güç gerektirmeden elektrik enerjisiyle çalışmaktadır. Bu pompayla anne, yorulmadan sütünü kolaylıkla sağabilir. Ancak elektrikli göğüs pompası içerisindeki mekanizma dolayısıyla manuel muadiline göre daha ağır ve büyüktür. Bu nedenle, bazı anneler elektrikli süt pompalarının ev dışında kullanımını pratik bulmayabilirler. Ayrıca içindeki elektrik aksamının çıkardığı sesten dolayı, elle çalışan modellere nazaran her ortamda kullanılması uygun olmayabilir.

Sonuç olarak, annenin sütünü daha kolay sağması için tasarlanan göğüs pompalarının düzenli kullanımda sütün artması konusunda olumlu etkileri bulunduğu söylenilebilir. Ayrıca, düzenli süt sağımı hem annenin rahatlamasını hem de fazla sütün depolanarak, bebeğin daha uzun bir dönem anne sütü alabilmesini sağlamaktadır. 

Daha Fazla Kaynak