Emzirme

Göğüs Pedi Kullanmak Sağlıklı Mı?

Hamilelikle birlikte annenin fizyolojisinde önemli değişimler meydana gelmeye başlar. Bu değişim çerçevesinde, annenin ihtiyaçları da farklılaşmaktadır. Günlük yaşantınızda kullanmayı aklınızın ucundan dahi geçirmediğiniz birçok ürün, hamilelik ve sonrasında en büyük yardımcınız haline gelir. Bu ürünlerden biri de göğüs pedidir.

İdeal Göğüs Pedinin Özellikleri

Emziren annelerin en büyük sorunlarından biri göğüslerinden süt sızmasıdır. Aslında bu durum oldukça doğaldır ve her annenin başına gelebilir. Süt sızmasının temel sebebi, göğüste süt birikimin artması ve bunun sonucunda oluşan kasılmalarla sütün göğüsten dışarı akmasıdır. Bu sızıntı, annenin elbiselerinin ıslanmasına ve lekelenmesine neden olmaktadır. Özellikle gündelik yaşamda karşılaşmak istenmeyen bu durumlar için özel olarak üretilmiş göğüs pedleri, annenin en büyük yardımcısı olmaktadır. İdeal göğüs pedinde olması gereken özellikler kısaca şöyledir:

  • Yüksek emici yapısı olmalı, sızdırmamalıdır. Zaten, göğüs pedinin temel kullanım amacı fazla sütün annenin elbiselerine bulaşmasını engelleyerek, gün boyu kuruluk sağlamaktır.
  • İnce olmalı ve elbise üzerinden belli olmamalıdır. Ultra ince yapıya sahip göğüs pedleri, çamaşır üstünden belli olmaz ve gündelik kullanımda anneye büyük rahatlık sağlar.
  • Anatomik bir yapıya sahip olmalı ve göğüsten kaymamalıdır. Anne göğsünün yapısı dikkate alınarak üretilen anatomiye uyumlu pedler göğüsten kaymaz. Böylece anne, rahat bir deneyim yaşar.
  • Hijyenik olmalı, annenin göğsünde herhangi bir enfeksiyona neden olmamalıdır. Bebek kadar annede de hijyen bir numaralı önceliktir. Yeterli sterilize edilmemiş bir göğüs ucu pedi, annenin meme ucunda iltihaplanmaya kadar çeşitli sorunlara sebep olabilir.
  • Kokusuz olmalıdır. Göğüs pedinin kokusu annenin göğsüne sinebilir. Böyle bir durumda, bebek kokudan rahatsız olarak emme istediğini yitirebilir.
  • Hava alabilen bir yapıda olmalıdır. Annenin göğsü, göğüs pedinden ötürü hava alamazsa göğüste tahrişe neden olabilir.
  • Her emzirmeden sonra göğüs pedleri göğüs ucunun tahriş olmaması için değiştirilmelidir.

Gelişen teknoloji ile birlikte bu tür ürünlerde de önemli değişimler olmaktadır. Bu bağlamda, tamamen annenin göğüs fizyolojisine göre tasarlanan ve ultra ince olarak üretilen 3 boyutlu göğüs pedlerini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. İçerisinde barındırdığı ve emme gücünü artıran makromolekül jeli saf selülozdan oluşan bu tür pedler, hem son derece sağlıklıdır hem de sızan sütü hızlı bir şekilde emebilir. Buna ek olarak, göğüs ucu tahriş olan ya da göğüs ucu çatlayan anneler için de silikon göğüs pedi mükemmel bir çözüm olmaktadır. 

Tamamen doğal maddelerden üretilen göğüs pedlerinin anne ve bebek sağlığına hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Gönül rahatlığıyla bu tür ürünleri kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Kaynak