Emzirme

Hangi Malzemeden Yapılmış Anne Sütü Saklama Kabı Kullanılmalıdır ?

Anne sütü değerli olduğu kadar hassas bir besin kaynağıdır. Anne sütü saklanacaksa, sütün bu hassas yapısı göz önüne alınmalıdır. Saklama işi için üretilmiş özel ürünleri kullanarak bu süreci daha rahat yönetebilirsiniz. 

Öncelikle anne sütünü sağmak için uygun bir süt sağma pompası almalısınız. Bu ürün sayesinde süt sağma işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Sağdığınız sütü saklamak için ise herhangi bir kap ya da poşeti kesinlikle kullanmamalısınız. Bu iş için üretilmiş ve gerekli hijyen şartlarını taşıyan süt saklama poşeti ile süt saklama kabı bulunmaktadır.

Süt Saklama Kabı

Süt saklama kapları genel olarak cam veya plastikten üretilmektedir. Cam tamamen doğal bir madde olup, bebeğin sağlığına herhangi bir zararı yoktur. Herhangi bir kokusu bulunmadığı için de sütü olduğu gibi muhafaza etmenizi sağlamaktadır. Anne sütünün, oda sıcaklığında ya da buzdolabında muhafazası için ideal olan cam saklama kapları, ani ısı değişikliklerine çok dirençli olmadığı için derin dondurucuda kullanılması pek tavsiye edilmemektedir.

Süt kabı olarak plastikten üretilmiş ürünler de bulunmaktadır. Plastik süt kabı alırken içeriğinde BPA gibi kimyasal maddelerin bulunmamasına kesinlikle dikkat etmelisiniz. Polipropilen PP den yapılan kaplar kullanmalısınız. İçinde toksik madde bulunmayan plastik ürünler, bebeğinizin sağlığına herhangi bir tehdit oluşturmamaktadırlar. Kullanım kolaylığı ve düşük ısıya dayanıklılığı sayesinde bu tür süt kapları, anneler tarafından tercih edilmektedir. Bazı süt kapları, biberon başlığı takılmaya uygun şekilde üretilmektedir. Bu sayede, uygun şartlara getirilen süt, doğrudan süt kabından bebeğe verilebilmektedir. Pratik olması açısından bu özellikteki süt saklama kapları annelerce kullanılmaktadır.

Süt Poşetleri

Anne sütü saklama poşetleri, steril edilmiş bir şekilde ambalajlanmış ve tek kullanımlık üretilmiş oldukları için yeniden temizlenmeleri gerekmemektedir. Çift kilit sistemi ile sızdırmazlık ve hava geçirmeyen özellik sağlanmıştır. Süt poşetinin aksine süt saklama kapları birden fazla kez kullanabildiklerinden ötürü, her kullanımdan önce uygun koşullarda steril edilmelidirler. Cam saklama kaplarını kaynatma yöntemi ile rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Plastik saklama kaplarını ise ılık su ve doğal sabun yardımıyla yıkayıp, iyice duruladıktan sonra kullanabilirsiniz.

Kısacası, bebeğinizin gelişimi için yeri doldurulamayacak bir öneme sahip anne sütünün saklanmasında, bu iş için tasarlanmış ve üretilmiş özel ürünleri kullanın. Bu sayede, hem anne sütü uzun süre sağlıklı bir şekilde saklanacak hem bebeğinizin sağlığını tehdit edecek her türlü olasılığı ortadan kaldırmış olacaksınız.

Daha Fazla Kaynak