Emzirme

Doğum Sonrası Annede Fiziksel Değişiklikler

Doğumdan sonra hamile kalmadan önceki kilonuza hızlıca dönmeyi hayal edebilirsiniz. Bu konuda acele etmemenizi tavsiye ederiz. Önemli olan doğum sonrasındaki sürecin hem sizin hem de bebeğiniz için sağlıklı geçmesi olacaktır. Unutmayınız ki birçok kadın için hamilelik kilolarını verip eski formlarına dönmeleri vakit alır, bu da normaldir. 

Doğum sonrasında vücudunuzda birtakım değişiklikler de hissedeceksiniz. İlk birkaç gün, vücudunuzun çok sıcak olduğunu, hatta belki de bolca terlediğinizi fark edebilirsiniz. Bu genellikle hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Bu durum genellikle vücuttaki ödemi atma sürecinden kaynaklanmaktadır. 

Doğum Sonrası Kanama

Doğum sonrası kanama kadınların çoğu için en büyük sürprizler arasında geliyor.  Vajinal veya sezaryen doğumdan sonra gerçekleşen kanamaya Lochia denir. Lochia parlak kırmızı başlayacak ve ilk birkaç gün için pıhtı içerecektir. Doğum sonrası kanamalar, rahmin küçüldükçe plasenta bölgesinin iyileşmesinden kaynaklanır, bu da yaklaşık altı hafta sürer. Rahim 6 hafta sonunda gebelik öncesi büyüklüğüne ulaşacaktır. Kanama genel olarak ilk olarak akışkan ve sonrasında damla damla olacaktır. Rengi ise zamanla açılacak tamamen durmaya yakın daha açık renkli olacaktır. Bu, plasentanın bulunduğu yerin iyileştiğini gösterir.

Bu sürede tamponlardan ziyade sıvıyı iyi hapsetmek ve kuruluk sağlamak için regl pedleri kullanmanız daha faydalı olacaktır. Ped kullanımı ayrıca sizi enfeksiyondan koruyacaktır. İlk birkaç gün yoğun kanama olacağı için daha geniş bir yapıya sahip olan gece pedlerini veya lohusa pedlerini kullanmakta fayda var.

Daha Fazla Kaynak