Emzirme

Anneler için Anne Sütünün Faydaları?

Emzirmenin annenin meme ve yumurtalık kanseri, kalp hastalığı ve şeker hastalığı riskini azalttığı bilinmektedir. Ayrıca günde ortalama ekstra 600 kalori yakmasını da sağlar.

İlk Birkaç Gün

Birçok emziren anne için emzirmek en önemli rahatlama şeklidir. Bir anne, vücuduna prolaktin adı verilen ve genellikle "analık hormonu" olarak adlandırılan bir hormon salgıladığında süt üretmeye başlar…

Emzirme, vücudunuzun doğumdan sonra oluşan birçok değişikliğe uyum sağlamasına yardımcı olur. Bebeğinizi emzirerek vücudunuz, rahmin toparlanmasına yardımcı olan oksitosin adı verilen başka bir hormon salgılar. Bu hormon ayrıca doğum sonrası kanamanın azaltılmasına yardımcı olur.

2. Haftada

Emzirmek bebeğinizi tanımanızda ve ona özel bir yakınlık geliştirmenize yardımcı olur. Emzirerek vücudunuzun doğumdan sonra toparlanmasına da yardımcı olursunuz. Çocuğunuzu emzirirken, vücudunuz, vücudunuzu gebelik öncesi kiloya geri döndürmek için çalışır.

4.-6. Haftada

Prolaktin, "annelik hormonu" her emzirmenizde üretilir, sizi rahatlatır. Sizin ve bebeğinizin aranızda özel bir bağ oluşturmasına yardımcı olur. Emziren anneler genellikle daha az endişeli olur ve bebeklerine kendilerini daha yakın hissederler.

3.-4. Ayda

Emziren anneler, bebeklerini emzirdikçe kilo kaybetmeye başlar. Çünkü ortalama her emzirme seansında 70 kalori harcarlar. Anne sütü üretimi sizin günde 600 kaloriye kadar daha fazla kalori yakmanızı sağlar. İkizler için ise iki katı!

6. Ayda

Emzirmek yumurtlamayı bastırır ve doğurganlığın geri dönüşünü geciktirir. Emzirdiğiniz dönemde doğal bir doğum kontrol yöntemi sağlanır. Fakat bu o dönemde de hamile kalmayacağınız anlamına gelmez.

9. Ayda

Emzirmenin sağlığa yararları, bebek büyüdükçe devam etse de bu yaşta rahatlık ve güvenlik için emzirmenin duygusal yararları daha belirgin hale gelmektedir.

1. Yılda

Emzirmenin kadınlarda yumurtalık kanserine, meme kanserine ve diğer kadınsal kanserlere yakalanma riskini azalttığı bilinmektedir. 

Bir Yıl Boyunca

Bir sene boyunca emziren anneler genellikle kazanılan duygusal faydalardan bahsetmektedir: küçük çocuklarına sağladığı rahatlama ve güvenlik, uyku ve uyku zamanlarına getirdiği kolaylık düzenli emzirme ile daha kolaydır.

Emzirmek anne için önemlidir; RAHİM İÇİN İYİdir.

Emzirmek annenin rahminin hamilelik öncesine dönmesine yardımcı olan normal kasılmalara neden olur.

HASTALIK RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN İYİdir.

Annenin kalp hastalığı, meme kanseri, yumurtalık kanseri ve diyabet alması daha az olası olduğu bilinmektedir. 

Hamilelikte aldığı KİLOSUNU KAYBETMESİ İÇİN İYİdir.

Emziren kadın günde yaklaşık ekstradan 600 kalori yakar.

DAHA FAZLA UYUMAK ve UYUTMAK İÇİN İYİdir.

Daha Fazla Kaynak