Emzirme

Yenidoğan Bebek Hangi Sıklıkta Emzirilmeli?

Yenidoğan bebekler için emzirme çok önemlidir. Bebeğinizi kucağımıza aldığınız an itibariyle ‘nasıl emzireceğim, hangi sıklıkla emzireceğim?’ soruları en sık sorduğumuz ve merak ettiğimiz sorular arasında geliyor.

Emzirmede temel hedef; bebeğinizi her istediğinde sık sık ve bol bol emzirmektir. Bebekler bu konuda bizim rehberimiz olacaktır. Ama bazı noktaları bilmek önemli. Bunlar;

Yenidoğan bebeğin mide kapasitesi çok küçük ve anne sütü laksatif özellikte olduğu için bol bol ve sık onu emzirmelisiniz. Bebeğinizin bu dönemde zaten emmek istediğini göreceksiniz. Özellikle yeni doğmuş bebeklerin yenidoğan sarılığı olma ihtimalinin yüksek olduğu ilk 10-12 gün hatta ilk 1 ay mutlaka bebeğinizi uyandırıp 3. saatte memede olmasına dikkat etmelisiniz. 

Yenidoğan bir bebeği ilk gün her iki göğüsten beşer dakika, ikinci gün onar dakika, üçüncü gün ise on beş dakika ve daha uzun bir süre emzirmek gerekir. Bu bebeğin emmeyi öğrenmesi, anne sütünün olgunlaşıp miktarının belirlenmesi için önemlidir.

Bebeğiniz daha uzun memede kalmak isteyebilir. İlk günlerde emmek sadece bebeğin karnını doyurması demek değildir. Annesinin kokusunu duymaya ihtiyacı vardır. 

Anne sütü ilk 3-4 gün kolostrum dediğimiz bir süt salgılar. Kolostrumun süt miktarı azdır, yalnız içeriği bebeğin bağışıklık sistemine fayda sağlar. 4. gün ile 10-12. gün arasında anne sütü olgunlaşmasını tamamlar. Bu dönemde bebeği gün boyunca sık sık zamana bakmaksızın emzirmek önemlidir. 10-12. günden sonra anne, süt olgunlaşmasını tamamlamıştır. Bu ne demek? Artık bebeğiniz bir memenizdeki sütü bitirip, diğer memeye geçmelidir. İlk günlerdeki gibi 5 dakika sağ, 5 dakika sol memeyi emerse anne sütünün sadece sulu kısmını alabilir. Yağlı kısmını alabilmesi için ortalama 15-20 dakika bir memeyi emmeli ve o memedeki sütü bitirmelidir. Emmeye devam etmek isterse diğer memeye geçmelidir. Bebeğin iyi beslendiğinin en önemli göstergesi doğru oranlarda kilo alımıdır. Bu konuda doktorunuz ile iletişimde olmayı ve onun önerilerini dikkate almayı unutmayınız.

Bebeğiniz sizi ne kadar çok emerse anne sütünüz de o kadar çok olacaktır. Memenize ileti gittikçe süt yapan hormonlar devreye girer ve daha fazla süt üretimi başlar. Dolayısıyla bebeğiniz her istediğinde onu bol bol emzirmelisiniz. Sütünüzün fazla geldiği durumlarda da süt pompaları ile sütünüzü sağıp süt sağma poşetleri ile stoklayabilirsiniz. 

DAHA ÇOK EMZİRME= DAHA ÇOK MEME UYARISI = DAHA ÇOK SÜT YAPIMI

Daha Fazla Kaynak