Emzik Kullanımı

Hangi Malzemeden Yapılan Emzikler Sağlıklıdır?

Bebeğinizin emme ihtiyacını karşılayacak, ayrıca emme refleksini geliştirecek bu denli önemli bir ürün için seçici olmanız ise oldukça normal. Bebeğinizin, gün içerisinde belki de saatlerce kullanacağı emziğinin ne kadar sağlıklı olduğunu anlamanıza yönelik sizin için bir kaç önemli bilgi derledik. 

Emzik çeşitleri, üretildikleri malzemeye göre kauçuk ve silikon bebek emzikleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Şişkin, yuvarlak uçlu tasarımı sayesinde annenin göğüs ucuna en yakın hissiyatı veren ve günümüzde en çok tercih edilen emzik modeli olan yuvarlak uçlu emzikler de kauçuk ve silikon modelleriyle siz annelere ulaşmaktadır.

Kauçuk, doğal bir madde olup, elastik özelliği ile öne çıkmaktadır. Ayrıca, kauçuk uca sahip emzik, silikon uçlu emziğe göre daha yumuşaktır. Göğüs ucu rengine yakınlığı da kauçuk uçlu emziklerin tercih sebebidir. Ancak, kauçuğun kendine has kokusu, kimi bebekleri rahatsız edebilmektedir. Bununla birlikte, bu tür emzikler, kauçuk suyu tuttuğu için daha çabuk bozulur ve deforme olurlar. Yine kauçuğun yapısı sebebiyle bu tip emzikler daha kolay kirlenebilmektedirler. Kauçuk uçlu emziklerin temizliği özel dezenfektanlarla ya da soğuk strelizasyon yöntemleriyle gerçekleştirilmektedir. Sizleri kauçuk uçlu emzikleri kaynatma yöntemiyle temizlememe konusunda uyarıyoruz, çünkü kauçuk sıcağa karşı dayanıksız bir materyaldir ve emziğiniz bu yüzden kolaylıkla bozulabilir.

Kauçuk malzemenin alternatifi silikondur. Silikon, silisyumdan oluşan doğal ve organik bir malzemedir. Silikonun herhangi bir tadı ve kokusunun olmaması, bu tip uçlu emziklerin en çok tercih edilme sebebidir. Kauçuk emziklere göre daha sert olan silikon emzikler, aynı zamanda daha dayanıklıdır. Bu sebeple, emzik modelleri içindeki silikon emzikler kolaylıkla bozulmazlar. Ayrıca, silikon sıcağa dayanıklı bir materyaldir ve silikon uçlu emzikler sıcak sterilizasyon yöntemleriyle kolaylıkla temizlenebilirler. Diğer bir deyişle, silikon uçlu emziğinizi buhar ya da sıcak suyla steril hale getirebilirsiniz. Silikonun şeffaf ve pürüzsüz yüzeyi sayesinde temizlenmeleri daha basittir.

Yukarıda sizlerle paylaştığımız bilgilerden hareketle, günümüzde dayanıklılığı ve kolay sterilize edilmesi açısından emzikler için en çok tercih edilen malzemenin silikon olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz.. Siz annelere düşen, bebeğiniz için en uygun emziği seçtikten sonra, gerekli hijyen şartlarını sağlamak ve emziğinizi önerilen aralıklarda değiştirmektir.

Daha Fazla Kaynak