Emzik Kullanımı

Yuvarlak Emzik Ucunun Özellikleri nelerdir ?

Annelerin kafa karışıklığı yaşadığı bebek ürünlerinden biri de hiç şüphesiz bebek emzikleridir. Bebeklerin yaşlarına, emme alışkanlıklarına ve özel ihtiyaçlarına göre, birbirinden farklı emzik modelleri bulunmaktadır. Emzik çeşitleri içinde, bebeğe en uygun olan modelin hangisi olduğuna karar verecek kişi ise kesinlikle annedir.

Bebek ağlaması sırasında annelerin imdadına yetişen emzik, sadece bebeğin sakinleşmesini sağlayan bir ürün değil, aynı zamanda onun damak gelişiminden psikolojisine kadar çok farklı alanlarda etkisi olan bir gereçtir. Bu bağlamda, bebeğiniz için doğru emziği bulmak oldukça önemlidir. 

Neden Yuvarlık Uçlu Emzikler Tercih Edilir?

Damaklı emzik ile yuvarlak uçlu emzik anneler tarafından en çok tercih edilen emzik modelleridir. Yuvarlak uçlu emziğin belli başlı özelliklerini şu şekilde özetlemek mümkündür;

- Anne göğsüne benzer bir şekilde dizayn edilmesi dolayısıyla bebek, bu tür emziklere kolayca alışabilir, zorluk yaşamaz,
- Bu tür uçlar silikondan üretilmektedir. Silikon sağlığa hiçbir zararı olmayan, esnek ve dayanıklı bir materyaldir. Pürüzsüz yüzeyi sayesinde hem bebek tarafından kolayca benimsenir hem rahat temizlenerek sterilize edilebilir. Ayrıca, silikon yüksek sıcaklıklara dayanıklı bir maddedir, Yüksek ısıya dayanıklıdır.
- Bu tür emziklerin siper kısmında özel havalandırma delikleri bulunmaktadır. Bebek emziği emerken, emzik ile ağzı arasında kalan bölge hava alır, ıslak kalmaz. Bu sayede, bebeğin yüzünde herhangi bir tahriş oluşmaz.

Ancak ister yuvarlak, ister damaklı olsun, tüm emziklerde dikkat edilmesi gereken ortak noktalar bulunmaktadır. Örneğin, emzikler en fazla 1 ila 2 ay süreyle kullanılmalı ve ardından yenisi ile mutlaka değiştirilmelidir. Her kullanımdan önce 5 dk. süre ile kaynamış suda kaynatılarak sterilize edilmeli ve hijyenik bir şekilde bebeğe verilmelidir. Yapısında herhangi bir bozulma görülen emzikler hemen kullanımdan kaldırılmalıdır. Ayrıca, bebeğin emzik kullanımı annenin kontrolü altında gerçekleştirilmelidir. Çok mecbur kalmadıkça emzik bebeğe verilmemeli, uzun süreli ve aralıksız kullanımlardan kaçınılmalıdır. Özellikle, dişleri çıkmaya başlayan bebeklerde ağız içi gelişimi sürekli takip altında tutulmalıdır.

Özetle, bebek için en uygun emziği anne seçecektir. Bebeğin ihtiyaçlarını, alışkanlıklarını ve gelişimini takip eden anne,bebeği beğenene kadar farklı modelde emzik modellerini bebeğine verebilir. Kendisine sunulan farklı emzik çeşidinden, Bebek kendisi en uygununu mutlaka bulacaktır.

Daha Fazla Kaynak