Emzik Kullanımı

Hangi Tür Emzik Askıları Kullanılmalıdır ?

Bebeklerin emme refleksleri anne karnında gelişmeye başlar. Annesini emen bebek, bir yandan beslenme ihtiyacını karşılarken, bir yandan da emme refleksini doyurur. Ancak, bazı durumlarda bebeğin annesini emmesi yetmez ve anneler bebeklerinin emme ihtiyacını karşılaması için emzik kullanırlar. 

Bebek emzikleri, bebeğin ağız yapısına uygun olarak üretilen özel ürünlerdir. Bebeklerin yaş ve ihtiyaçlarına göre emzik modelleri farklılık göstermektedir. Anneler, yapacakları araştırma ve karşılaştırmalar neticesinde bebekleri için en uygun emzik modelini bulmaktadırlar. Emziğin, her kullanım öncesinde steril edilmesi, bununla birlikte sürekli ulaşılabilir bir yerde olması gerekmektedir. Bu çerçevede, annelerin yardımına emzik askıları yetişmektedir. 

Emzik Askısı Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Emzik askısı sayesinde, emzik yere düşmez ve böylece kolaylıkla kirlenmez. Ayrıca, emzik askısı kullanarak, emziğin sürekli bebeğin yanında olması sağlanır ve kolaylıkla kaybolmasının önüne geçilebilir. Peki, emzik askısı alırken nelere dikkat etmek gerekmektedir?

- Eğer emziğe askı takmak istiyorsanız, mutlaka emziğin yapısı buna uygun olmalı ve üzerinde askının takılacağı yerler bulunmalıdır. Özellikle, gece emziklerinde askılık için yer bulunmayabileceğine dikkat etmelisiniz.
- Eskiden anneler emziklerini emzik zinciri ile bebeklerinin boynuna asarlarken, güvenlik gerekçesiyle günümüzde bu yöntem terk edilmiştir. Bu yüzden, alacağınız emzik askısının bebeğinin kıyafetlerine kolayca tutturabilir olup olmadığı önemlidir. Kolayca açınıp kapanabilen klips sistemine sahip emzik askılarını tercih edebilirsiniz.
- Emzik askılarının kesinlikle köşelerinin keskin ve sert olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde, bu tür ürünler bebeğinize zarar verebilir.
- Emzik askıları genel olarak polipropilen (pp) malzemeden üretilmektedir. Buna karşın, ahşap emzik askıları da bulabilirsiniz. Metal klipsli olanlar tehlike arz etmektedir.
- Emzik askısı fonksiyonel olduğu kadar renk ve görüntüsü ile aynı zamanda dekoratif bir üründür. Çok farklı modeller ve renkler arasından bebeğinize uyumlu bir emzik askısı seçebilirsiniz.

Bebek emzirme sürecinde önemli bir yardımcınız olacak bebek emziğini kullanırken, emzik askılığı almanız, hem emziğin sürekli düşerek kirlenmesini hem de kaybolmasını önleyecektir. Bu bağlamda, sizin ve bebeğinizin zevkine uygun, aynı zamanda kullandığınız emziğe uyumlu bir emzik askısı edinmenizi tavsiye ediyoruz. 

Daha Fazla Kaynak