Emzik Kullanımı

Emzik Nasıl Bıraktırılır ?

Bebeğin emzik kullanım dönemlerine ilişkin kesin çizgiler bulunmamaktadır. Ancak uzmanlar tarafından önerilen, bebeğin 2 ila 3 yaşından sonra emzik kullanımını bırakması yönündedir. Emzik bırakmanın gerekliliği altında yatan bazı nedenler vardır. Anneler tarafından en fazla tercih edilen emzik modelleri olan yuvarlak uçlu emzikler ve damaklı emzikler, ortodontik özelliğe sahip oldukları için bebeğin ağız fizyolojisine zarar vermezler. Ancak, bebek sürekli olarak emzik kullanmaya devam ederse, aşırı kullanım sonucunda, bebek emzikleri bebeğin damak ve diş yapısında bozulmalara neden olabilir. Bununla birlikte, sürekli ağzında emzik bulunduran bir bebek konuşma çağına gelse de emzikten dolayı yeterince konuşmayı tercih etmeyebilir. Ağzında emzikle konuşmaya çalışan bebeklerde ise konuşma bozukluklukları oluşabilir. Ayrıca, bebek sürekli emziğe ilgi göstererek istenilen seviyede sosyalleşemeyebilir. 

Emziğin Bıraktırırken Bu Noktalara Dikkat!

Yukarıda saydıklarımız başta olmak üzere birçok nedenden ötürü anneler, belli bir olgunluğa ulaşan bebeklerine emzik kullanmayı bıraktırmak zorundadırlar. Peki, bebeğinizi bu kadar çok sevdiği bir eşyasından nasıl ayıracaksınız?

- Emzik bıraktırmaya kesin karar vermeli ve bu süreci kademeli bir şekilde yürütmelisiniz. Acele etmemeli, bebeğinize bu alışkanlığından vazgeçmesi için zaman tanımalısınız.
- Emzik ucuna biber sürmek gibi bebeğinizi rahatsız edecek uygulamalar, emzik bıraktırma aşamasında işe yaramayacağı gibi bebeğin size olan güvenini de azaltacaktır. Bu nedenle, bu tür uygulamalardan kesinlikle uzak durmalısınız.
- Bebeğinizin emziği hangi durumlarda kullandığını tespit etmelisiniz. Bu sayede, ihtiyaç duyduğu zamanlarda emzik yerine bebeğinize ilgi gösterebilirsiniz.
- Bebek ya da aile stresli bir süreçten geçiyorsa, bu dönem emzik bırakmak için kesinlikle uygun değildir. Bu tür dönemlerde emzik bıraktırma denemeleri çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanacaktır.
- Emziğin kullanımı konusunda kontrolü kesinlikle bebeğe bırakmayın, bebeğin ne zaman emzik kullanıp kullanmayacağını siz belirleyin. Uyku öncesi gibi, belli dönemlerde bebeğin emzik kullanmasına izin verebilirsiniz.
- Bebeğe emziği birden bıraktırmak uygun değildir. Bu sürecin aşamalı olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
- Bebeğin ihtiyaçlarının, emzik bıraktırma dönemlerinde daha hassas bir şekilde takip edilerek giderilmesi önemlidir. Bu dönemde, bebeğin beslenme ve uyku düzeni bozulmamalıdır.

Özetle, bebeğe emzik bıraktırma, dikkat ve özen isteyen, bebeğin zorlanmaması gereken ve sabırla yürütülmesi gereken bir süreçtir.

Daha Fazla Kaynak