Emzik Kullanımı

Emzik Saklama Kabı Tercihinde Nelere Dikkat Edilmeli ?

Bebek dünyaya emme refleksine sahip bir şekilde gelir ve bu ihtiyacının büyük bir kısmını anneyi emerek karşılar. Ancak emme isteği tam olarak giderilmeyen bebek, huysuzlanır ve ağlar. Emzikler, bebeklerin emme reflekslerini doyurmak açısından oldukça kullanışlı ürünlerdir. Diğer türlü beslenme ihtiyacı dışında tüm zamanını anne göğsünde emerek geçirmek isteyecek emme isteğini karşılamaya çalışıp kendini güvende hissedecektir. Bu durum hem anne hem de bebek için sağlıklı olmayacaktır.  Bu şekilde, kontrollü olarak kullanıldığında emziğin bebek gelişimine katkısı vardır. Buna ek olarak artık emziklerin büyük kısmı bebeğin ağız anatomisine uygun olarak dizayn edilmekte, böylece bebeğin diş ve damak gelişimine de zarar vermemektedir.

Emzik saklama kabı ne işe yarar?

Bebeğinizin eşyaları arasında önemli bir yer işgal eden emziğin bilinçli şekilde kullanılması kadar doğru şekilde temizlenmesi de önemlidir. Küçük bir bebek ürünü olan emzik kolaylıkla yere düşerek kirlenebilmektedir. Ayrıca yine küçük yapısından dolayı anne emziği kaybedebilmekte ya da bir yerlerde unutabilmektedir. Bebeğinin emziğini korumak isteyen annelere yönelik emzik saklama kabı gibi özel ürünler tasarlanmaktadır. Emzik kutusu da denilen bu tür ürünleri kullanarak birçok sorunu aynı anda çözebilirsiniz.

- Emziğin yere düşerek kirlenmesini engelleyebilirsiniz.
- Sterilize edilmiş ancak bir süre kullanılmayacak emziğin temiz kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede emzik, bebeğin kullanımı için her zaman hazır olacaktır.
- Emziğiniz kolaylıkla kaybolmayacaktır.
- Ev dışına çıktığınızda emziği, bebeğinizin çantasında rahatça taşıyabilirsiniz.

Her ihtiyaca uygun emzik kutusu modellerinden dilediğinizi seçebilirsiniz. Ayrıca çok hafif yapısı sayesinde bu ürün, çantada ağırlık yapmaz, küçük hacmiyle çok fazla yer kaplamaz. Bebeğinizin zevkine göre de emzik kutusu seçimi yapabilirsiniz. Birbirinden farklı canlı renklerde üretilmiş emzik kutularından bebeğinizin zevkine uyumlu bir tanesini seçebilirsiniz.

Başta da belirttiğimiz gibi emzik, anneye yardımcı olması ve bebeğin rahatlaması için tasarlanmış bir ürün  olarak  kullanımına sunulmuştur. Ancak, bebeğin hem fiziki hem ruh sağlığının doğru şekilde gelişimi için birçok konuda olduğu gibi emzik kullanımında da dikkatli davranılması ve belirli ölçüler dahilinde ve anne gözetiminde emziğin bebeğe verilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde emziğin hijyen ve temizlenmesine de azami dikkat edilmelidir. Bu süreçte, emziğin steril kalması ve kaybolmamasını sağlayan emzik saklama kapları siz annelerin önemli bir yardımcısı olabilmektedir.

Daha Fazla Kaynak