Emzik Kullanımı

Yenidoğan Bebeklerde Emzik Kullanımı Nasıl Olmalı ?

Bebeklerin doğal emme içgüdüsünü tatmin eden ve onlara güven veren emzik, birçok annenin yardımcısı konumundadır. Bebeğin doğumundan gelişiminin belirli bir evresini tamamlayana kadar da emzik bu konumu korumaktadır. Bebeğin yaşı, ihtiyacı ve fiziksel özelliklerine göre farklı emzik modelleri üretilmektedir. Bebek emziklerinin sahip olduğu bu çeşitlilik içinde bebeğine en uygun emziği doğal olarak onunla en çok vakit geçiren ve onu yeterince tanıyan anne seçecektir. Anne farklı modelleri seçip bebeğine denettirdiğinde de en son seçimi bebek gerçekleştirir.

Emziklerde iki farklı numara

Emzik seçiminde en temel kıstas bebeğin yaşıdır. Yenidoğan bir bebek ile yaşını geçmiş bir başka bebeğin, doğal olarak emzik ihtiyaçları da farklı olmaktadır. Bu çerçevede, emzikler 0-6 ay arası çocuklar için 1 numara, 6 ay üzeri çocuklara yönelik olarak da 2 numara olmak üzere iki farklı boyutta üretilmektedirler.

Yenidoğanlarda emzik kullanımı

Yenidoğan bebeklerde emzik kullanımı tamamen annenin tercihi ile ilgilidir. Genel kanı, bebeğe bir aylık olduktan sonra emzik verilmesinin daha uygun olacağı yönünde olsa da bu konuda ortaya koyulan bilimsel bir veri bulunmamaktadır. Bu bakımdan, yenidoğan bebeğine emzik vermek isteyen anne, bebeği için en uygun emziği tespit ederek kullanmaya başlayabilir. 

Damaklı emzik  yenidoğan bebekler için iyi bir seçenektir. Ortodontik yapıya sahip olan bu emzik, bebeğin damak ve diş gelişimini olumsuz yönde etkilemez, ağız yapısını bozmaz. Ayrıca, hava alan yapısı sayesinde damaklı emzik, bebeğin emme hareketine uyum sağlayarak bebeğin ağız ve damak yapısına zarar vermez. 

Yenidoğan bebekler için emzik modellerinin başında uçlu emzikler gelmektedir. Anne göğüs ucu birebir örnek alınarak üretilen bu emzikler, bebek tarafından hiçbir yabancılık çekmeden rahatlıkla benimsenmektedir. Bebeğin yoğun emme isteğini kolayca karşılayan kiraz uçlu emzik, bebeğin sağlığına hiçbir yan etkisi bulunmayan silikondan imal edilmekte olup, bu sayede oldukça dayanıklıdır.

Kısacası, yeni doğan bir bebekte emzik kullanımına ilişkin karar tamamen anneye aittir. Emme refleksi tatmin edilemediği için huysuzlanan ve rahatsız olan bebek için emzik en doğru tercih olacaktır. Önemli olan yardımcı bir ürün olarak dizayn edilen emziğin, doğru ve bilinçli bir şekilde kullanılması ve bebeğe kontrollü bir şekilde verilmesidir.

Daha Fazla Kaynak