Emzik Kullanımı

Emzikler Kullanılmadığı Zamanlarda Nasıl Saklanmalı ?

Emzik, bir bebeğin en sık kullandığı bebek ürünlerinin başında gelir. Bebek sık sık emme ihtiyacını doyurmak için emziğine sarılır ve anne izin verdiği müddetçe emziğini emer. Ancak, bebeğin diş ve damak gelişimini korumak amacıyla emzik kullanımının kontrollü bir şekilde yapılması önemlidir. Peki, bebeğinizin emziğini, kullanılmadığı zamanlarda, nasıl saklamanız gerekmektedir?

Emzik sürekli steril olmalıdır

Emzik ile bebek sürekli ağız yolu ile temas kurduğu için, emziğin temizliği büyük önem taşımaktadır. İlk aylarda emzik sterilizasyonuna daha dikkat etmek gerekir yenidoğan bebekler çok küçük olduğu için hastalıklara açık olacaktır. Her emzik modelinin kendine özel bir temizlik yöntemi bulunmaktadır. Örneğin, kauçuk uçlu emzik yüksek sıcaklıklara dayanıklı bir ürün değildir. Bu nedenle, kauçuk bir emzik sterilize edilmek için kesinlikle suda kaynatılmamalıdır. Böyle bir işlem, emziğin yapısının bozulmasına sebep olacaktır. Kauçuk uçlu emzikler, soğuk su ve doğal sabun kullanılarak, güzelce durulanmak suretiyle sterilize edilebilmektedirler. 

Söz konusu durum silikon uçlu emzikler için tamamen farklıdır. Yüksek ısı seviyelerine dayanıklı silikon sayesinde, bu tür emzikler su ile kaynatılarak veya sterilizasyon makinesinde rahatlıkla sterilize edilebilir. Kaynayan su emziğin yapısını bozmaz. Ayrıca silikon maddesinin pürüzsüz yapısı, bu tür emziğin kolaylıkla kirlenmesini engeller ve bebeklere rahat bir emme tecrübesi sağlar.

Emzik kutusu neden önemlidir?

Doğru şekilde temizlenerek, gerekli hijyen şartları sağlanan emziğin saklanmasını teminen üretilen özel emzik saklama kabı bulunmaktadır. Emzik kutusu sayesinde;

- temizlenen emziğin, bebek tarafından kullanılmadan önce steril bir şekilde saklanması,
- ev dışına çıkıldığı durumlarda, emziğin hijyenik kalması,
- emziğin bebek çantasında sağlıklı bir şekilde korunması,
- ayrıca emziğin yere düşerek kirlenmesinin önlenmesi sağlanır. Emzik saklama kapları, yukarıda özetlenen avantajları sayesinde anneler tarafından tercih edilmektedir.

Bebek emziğinin steril ve sağlıklı bir şekilde korunmasına yardımcı olan emzik kutusunun bebeğin zevkine uygun farklı modelleri bulunmaktadır. Birbirinden ilginç renk ve desene sahip emzik kutusu modelleri arasından, bebeğinize uygun modeli seçebilir ve güvenle kullanabilirsiniz.

Emzik kutusu alırken, sahip olduğunuz emziğin boyutlarını da mutlaka göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin. Bildiğiniz gibi gece emzikleri gibi kimi modellerde emzik kalkanı dahi bulunmazken, örneğin anti-kolik emzik çeşitleri daha farklı yapıya sahiptirler. Bu sebeple, emzik kutusu tercihlerinizde bebeğinizin emziğini de yanınızda bulundurarak tercih yapmanız, en uygun ürünü almanıza yardımcı olacak önemli bir etkendir.

Daha Fazla Kaynak