Emzik Kullanımı

Emzikler Hangi Sıklıkla Değiştirilmelidir ?

Emzik, bilinçli bir şekilde kullanıldığı takdirde, bebeğe önemli yararlar sağlayan, basit ancak kullanışlı bir bebek ürünüdür. Doğru emzik kullanımı ile hem bebeğinizin emme içgüdüsünü doyurmasını sağlarsınız hem de fiziksel ve ruhsal olarak sıkıntısız bir gelişim süresi yakalarsınız. 

İdeal emziği seçin

İlk adım doğru emziğin seçimidir. Emzik modelleri içinde bebeğin ihtiyacına ve zevkine en çok uyum gösterecek olanının seçilmesi önemlidir. Emzik çeşitleri arasından özellikle yuvarlak uçlu emzik ile damaklı emzik modellerini incelemenizi öneriyoruz. Doğru emzik seçimi sayesinde bebek, emziğe hiçbir zorluk ya da yabancılık yaşamadan kolayca alışabilecektir.

Her kullanım öncesinde mutlaka emziği sterilize edin

Bebek emzikleri konusunda ikinci ve belki de en önemli husus gerekli hijyen koşullarının sağlanmasıdır. Bebek, emziğini kullanırken sık sık yere atabilir ya da yanlışlıkla düşürebilir. Yere düşen emzik kirlenir ve o haliyle bebeğin kullanımına sunulamaz. Dolayısıyla, her kullanım öncesinde bebek emziğinin sterilize edilmesi gerekmektedir. 

Dikkat edilmesi gereken diğer önemli husus ise emziğin değiştirilme süreleridir. Normal şartlar altında bebek emzikleri 2 ila 3 ay arasında değiştirilecek şekilde üretilmektedir. Ancak, kullanım şartlarına göre bu süre kısalabilmektedir. Emziğin eskiyip eskimediğini anlamak için aşağıdaki yöntemler kullanılabilir:

- Emziğin ucu sıkıştırılarak yüzeyinde çatlak ya da deformasyon olup olmadığı kontrol edilebilir,
- Emzikte renk değiştirme ya da lekelenme gibi farklılaşmaların varlığına dikkat edilebilir,
- Her kullanımdan önce, emzik ucunda bir kopma ya da parçalanma durumunun olup olmadığına bakılabilir.

Özellikle diş çıkarma döneminin başlamasıyla birlikte anne emzik konusunda daha dikkatli olmalıdır. Dişleri çıkan bebek sürekli olarak emziği dişlemeye çalışacaktır. Bu süreçte emzik daha kolay yıpranabilir. Hatta emzikten parça dahi koparak bebeğin sağlığını tehdit edebilir. Bu bakımdan, her kullanım öncesinde emzik, anne tarafından dikkatli bir şekilde kontrol edilmelidir.

Baştada belirttiğimiz gibi emziklerin değiştirilme aralıklarına ilişkin kesin bir süre yoktur. Emziğin kullanım süresi emziğin yapıldığı malzemelerin kalitesi ve dayanıklılığı, bebeğin emziği kullanma şekli, bebeğin yaşı, emziğin temizlenme usulü gibi birçok farklı unsura bağlıdır. Emziğin değişmesinin gerekip gerekmediği konusunda en doğru bilgiyi, bebeğini sürekli gözlem altında tutan anne verecektir.

Daha Fazla Kaynak