Emzik Kullanımı

Emzik Hangi Yaşta Bıraktırılmalı?

Bebek emzikleri, bebeklerin huzursuzlandığı ya da uykuya dalmakta zorlandığı dönemlerde annelere büyük kolaylık sağlamaktadırlar. Her bebeğin ihtiyacı ve zevkine hitap edecek, çok farklı emzik modelleri bulunmaktadır. Anne, deneyerek ya da gözlemleyerek emzik çeşitleri arasında bebeğine en uygun olanını seçecektir. Bununla birlikte, genel olarak, ilk 6 aylık dönemde bebekler için, annenin meme ucuna benzemesi sebebiyle yuvarlak uçlu emzikler, 6 aydan sonra ise damak gelişimini bozmayacak ortodontik başlıklı emzikler tercih edilmektedir. 

Emzik kullanımı, bazı inanışların aksine bebek için zararlı değildir. Doğru şekilde kullanılan emzikler, bebeğin doğumla birlikte gelen emme ihtiyacını, anneyi emmediği zamanlarda karşılamasını ve rahatlamasını sağlar. Bu sayede, bebekler parmakları ya da kıyafetlerini emmezler. Ayrıca, emzik kullanımı anne tarafından kontrol altında tutulabilmektedir. Peki, bebeğiniz için emzik bıraktırma için en uygun dönem hangisidir?

Emzik bıraktırma için en uygun zaman

Bu konuda uzmanların üzerinde hem fikir oldukları bir dönem yoktur. Genel kanı, bebeklerin süt dişlerinin tamamlandığı 2 yaş döneminde emziğin bırakılması yönündedir. Bu düşüncenin temel argümanı, emzik kullanımıyla oluşabilecek, bebeğin ağız ve diş yapısında kalıcı bir zarara neden olmasının önüne geçilmesi, konuşma bozuklarının önlenmesidir. Buna göre, emzik üst dişlerin öne, alt dişlerin ise içeriye doğru kaymasına ve damak yapısının daralmasına neden olarak, ileride çok önemli fizyolojik ve estetik sorunlara yol açabilecektir. Buna karşın, bebeğin kendini hazır hissettiği zaman zaten emziği bırakacağını, bu bağlamda emzik bırakma konusunda bebeği zorlamamak gerektiğini savunanlar da bulunmaktadır.

Tüm bu yaklaşımlara karşın, bebeğin emzik kullanımına ve bırakacağı zamana ilişkin en iyi kararı yine anne verecektir. Önemli olan, emzik kullanmaya karar verdiyseniz, bebeğiniz için en doğrusunu seçmektir. Emzikler uçlarına göre silikon ve kauçuk olarak ikiye ayrılmaktadırlar. Bununla birlikte tercihlerinizde içeriğinde BPA bulunmayan ürünleri tercih etmenizi öneriyoruz. Doğumdan sonraki dönemde yuvarlak uçlu emzikler idealken, bebeğinizin dişleri çıkmaya başladıkça damaklı emziklere geçiş yapabilirsiniz. Zaten bebeğinizin emziğe vereceği tepkiler sizin açınızdan da yönlendirici olacaktır. Ayrıca, hijyen konusuna da azami dikkat etmeniz gerekmektedir. Emzik ucunun yapıldığı maddeye göre, emziğin 1 ila 3 ay arasındaki sürelerde değiştirilmesi önemlidir.

Daha Fazla Kaynak