Emzik Kullanımı

Damaklı Uçlu Emziklerin Özellikleri Nelerdir ?

Gelişen teknoloji ile birlikte bebek ürünleri yelpazesi çeşitlenmektedir. Bebeklerin her türlü ihtiyacına yönelik doğru ürünü bulmak eskiye nazaran artık oldukça kolaydır. Yapısı itibarıyla bebek emzikleri çok basit görünse dahi, farklı emzik modelleri tasarlanmakta ve üretilmektedir. Bilinç düzeyi artan anneler de bebeklerine en uygun emzik modelini ufak bir araştırmayla rahatça bulabilmektedirler.

Yapısına göre emzik çeşitleri: Yuvarlak uçlu ve damaklı uçlu emzikler

Emzikler yapıldıkları malzemeye göre değişmekle birlikte, yapılarına göre de sınıflandırılmaktadır. Bu bağlamda, yuvarlak uçlu emzikler ile damaklı emzikler anneler tarafından en çok tercih edilen emzik modellerini oluşturmaktadırlar. Kiraz uçlu emziklerin, emzik ucu yapısıyla annenin göğüs ucuna en çok benzeyen modeldir. Bu sayede bebekler için doğal bir emme hissi oluşturur.

Damaklı emziklerin genel özellikleri

Damaklı uçlu emzikler ise bebeğin ağız ve damak yapısına uygun bir biçimde üretilmiş, ortodontik silikon uçlu özellikte emziklerdir. Bu tür emzikler bebeğin diş ve damak gelişimini olumsuz etkilemez. Bu sebeple de anneler tarafından tercih edilmektedir. Damaklı uçlu emziklerin genel özelliklerini kısaca özetlersek:

- Silikon emzik ucu, bebeğin ağız yapısına uygun şekilde üretilmiştir. Özellikle diş çıkarma döneminde, bebeklerin dişlerinin bozulmasını engeller.
- Hava almasını sağlayan sistemi sayesinde emzik ucuna hava girip çıkmakta ve emzik emme esnasında yumuşak kalır. Böylece, emme sırasında bebeğin emme hareketine uyum sağlayıp şekillenerek emzik ucu bebeğin damak yapısını bozmaz.
- Sağlığa zarar vermeyen bir madde olan doğal silikondan yapılmıştır. Bu sayede, yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır. Ayrıca silikonun pürüzsüz, kokusuz yapısı sayesinde, hem bebek tarafından kolaylıkla kabul görür hem de rahatlıkla temizlenebilir.
- Emzik kalkanında yer alan hava delikleri sayesinde, bebeğin dudak çevresi ile emzik arasının nemli kalmasını engeller. Bu özellik sayesinde, bebeğin yüzü tahriş olmaz, rahat bir emme tecrübesi sağlar.

Kısacası, damaklı uçlu emzik modelleri, emzik seçiminde hassas davranan anneler için iyi bir çözüm seçeneğidir. Anneler bebeklerinin fiziksel gelişimine göre damaklı emzikleri seçerek gönül rahatlığıyla kullanmaları için bebeklerine verebilirler.

Daha Fazla Kaynak