Beslenme

Mama Kaşığının Yapısı Nasıl Olmalı ?

Bebeğin ek besine geçişi önemli bir dönemdir. Annesini emen bebeğe bir yandan da dengeli bir beslenme düzeni kurulması gerekmektedir. Bu önemli dönemde, annenin kullanabileceği birçok yardımcı bebek ürünü bulunmaktadır. Bebek 6 ayı geçtikten sonra biberon dışında bebek mama setlerinin yardımıyla beslenmesini sürdürebilir. Bebek yemek seti olarak da bilinen bu ürünlerin içeriğinde, sıvı ya da katı yiyecekleri bebeğe rahatça yedirmeyi sağlayan mama tabağı, mama kaşığı gibi parçalar bulunmaktadır.

Mama kaşığı ne işe yarar?

Bu dönemde, kullanışlı bir mama kaşığı annenin işini bir hayli kolaylaştıracaktır. Tasarım olarak oldukça basit bir ürün olmasına karşın mama kaşığının birçok farklı fonksiyonu ve özelliği bulunmaktadır.

- Silikon ya da polipropilen malzemeden üretilen kaşıklar tercih edilebilir. Silikon dayanıklı, esnek ve yumuşak bir malzemedir. Yüksek ısıya dayanıklılığı sayesinde silikon mama kaşıkları kaynatılarak ya da sterilizatörde rahatça temizlenerek, sterilize edilebilir. Ayrıca, yumuşak kaşık ucu sayesinde bebeğe zarar vermez. Polipropilen (PP) malzemenin de bebek sağlığına zararı yoktur. Bununla birlikte oldukça hafif bir yapıya sahiptir. Böylece bebek tarafından rahatça kullanılabilmektedir. Bu tür kaşıklar bebeğin ağzına zarar vermeyecek şekilde tasarlanmaktadırlar.

- Mama kaşığı sayesinde bebek kendi kendine yemek yeme alışkanlığını daha rahat kazanabilmektedir.
- Ayrıca, mama kaşığını kullanan bebeğin tutma, kavrama gibi hareket yetenekleri daha hızlı gelişebilmektedir.

Bebeğin beslenme saatlerinde mama kaşığı kullanılacağı düşünüldüğünde, birden fazla bebe kaşığına sahip olmak kullanım avantajı sağlayacaktır. Bu bağlamda, ikili ya da üçlü olarak satılan mama kaşığı setleri rahatlıkla tercih edilebilir. 

Buna ek olarak, mama kaşığı her kullanımdan sonra uygun şekilde temizlenerek, bu iş için özel olarak dizayn edilerek üretilen çatal kaşık saklama kaplarında muhafaza edilebilir. Böylece mama kaşığı her zaman annenin kullanımına hazır olabilecektir. Ayrıca, bu tür saklama kapları sayesinde anne, mama kaşığını istediği her yere rahatlıkla götürebilir.

Mama kaşığı basit bir ürün gibi görünse de bebeğin beslenmesinde önemli bir yeri bulunmaktadır. Çok farklı renklerde üretilen mama kaşıkları içinden bebeğinizin ilgisini çekecek birini seçerek, yemek saatlerini onun için daha eğlenceli bir hale kolaylıkla getirebilirsiniz.

Daha Fazla Kaynak