Emzik Kullanımı

Bebeklere Emzik Verilmeli midir?

Bebeklerin emzik kullanıp kullanmamaları gerektiğine ilişkin tartışma uzun yıllar sürdü. Ancak, hem gelişen teknoloji sayesinde bebek fizyolojisine uygun emziklerin tasarlanabilmesi hem de annelerin bilinç düzeyinin yükselmesiyle birlikte emzik zararı tartışılan bir bebek ürünü olmaktan çıkarak, annelerin önemli bir yardımcısı haline geldi.

Emziğin temel fonksiyonları 

Bebek emzikleri, bebek beslenmesinin ana unsurlarından biri olmayıp yardımcı bir ürün olarak kullanılmaktadır. Bebek emziğinin temel fonksiyonları şu şekilde sıralanabilir.

- Emzik sayesinde bebek emme içgüdüsünü tatmin eder. Bu sayede bebek, kendini daha güvende hisseder. Bebeğin kendini güvende hissetmesi sayesinde de uyku düzeni oturur.
- Bebeğin kendini huzursuz hissettiği durumlar emzik, bebeğin rahatlamasını sağlar. Özellikle uyku öncesi ve sonrasında huysuzlanan bebeklerin sakinleştirilmesinde emzik annelere büyük kolaylık sağlar.
- Bebeğin emme ihtiyacı karşılanmaz ise bebek bu ihtiyacını parmağını emerek gidermeye çalışabilir. Parmağını emen bebeklerin ilerleyen dönemlerde ağız ve damak yapısında ciddi deformasyonlar olmaktadır. Emzik sayesinde bebeğin parmağını emmesi engellenir.
- Ayrıca emzik, bebeğin hareketlerinin gelişimine katkı sağlar. Emziğini düşüren bebek, onu almak ve yeniden emebilmek için tutma ve kavrama gibi hareketleri sıklıkla yapmaktadır.

İdeal emzik nasıl seçilir?

Yukarıdaki sebepler ışığında emzik kullanımının zararlı olmadığı düşünülebilir. Ancak, annelerin bu konuda bilinç düzeylerinin yüksek olması gerekmektedir. Emzik yardımcı bir ürün olsa dahi kontrollü bir şekilde kullanılmalıdır. Ayrıca, bebeğe en uygun emzik modelleri anne tarafından tespit edilerek ideal emzik seçimi yapılmalıdır. Birbirinden farklı emzik modelleri bulunmaktadır. Emziğin yapıldığı maddeye göre kauçuk ve silikon emzikler mevcuttur. Dayanıklılığından ötürü silikon emzikler daha çok tercih edilmektedir. Şekline göre de emzikler farklılık göstermektedir. Yuvarlak veya kiraz uçlu olarak adlandırılan ve annenin meme ucuna benzeyen emzik uçlarının yanı sıra ortodontik yapısı ile bebeğin diş ve damak gelişimine uyumlu damaklı emzik uçları bulunmaktadır. İhtiyaca göre kiraz uçlu emzik ya da damaklı emziklerden birini tercih edebilirsiniz.

Emzik bebek için yardımcı bir ürün olmakla birlikte, başta bebeğin emme içgüdüsünü tatmin etmek olmak üzere birtakım faydaları tespit edilmiştir. Buna karşın, emziğin anne gözetiminde kontrollü olarak bebeğe kullandırılması ve her kullanım öncesinde hijyen şartlarının sağlanmasına dikkat edilmelidir. Bilinçli bir kullanımla emzik, annenin önemli bir yardımcısı olacaktır.

Daha Fazla Kaynak