Emzik Kullanımı

Anne Göğsüne En Yakın Emzik Hangisidir?

Bebekler tahmin ettiğinizden de seçicidirler. Henüz birçok fiziki özelliği gelişmemesine karşın bir bebek özellikle tat alma konusunda anneyi şaşırtacak bir hassasiyete sahiptir. Biberon, emzik gibi yardımcı ürünler alınırken, bebeğin sahip olduğu bu hassasiyetler göz önünde bulundurulmalıdır. Böylece bebek, kullanılan ürüne daha rahat ve hızlı adapte olabilmektedir.

En ideal bebek emziği hangisidir?

Bebeğin doğal emme içgüdüsünün tatmini için kullanılan bebek emziklerinin seçiminde de bu hususa dikkat etmek annenin işini kolaylaştıracağı gibi bebeğin de rahatlamasını ve kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Her ne kadar genel kanı bebeğin kendisine verilen emziği hemen emmeye başlayacağı yönünde olsa da pratikte işler biraz farklılaşabilmektedir. Emziğin şekli, kokusu ya da tadından ötürü bebek yabancılık çekebilir ve emziği kullanmak istemeyebilir. Bu çerçevede, emzik almadan önce annelerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır.

- Emzik ucunun şekli ne kadar annenin meme ucuna benzerse, bebek emziği o kadar kolay benimseyecektir.
- Emzikte herhangi bir koku ya da tadın olmaması gerekir. Bebek doğal olmayan koku ve tatlardan rahatsız olabilir. Bunun için tatsız  kokusuz ve doğal bir hammadde olan silikon hammaddesinden üretilen emzikler tercih edilmelidir.
- Özellikle emzik ucu dayanıklı olmalı, emme sırasında sürekli şekil değiştirmemelidir. Bebek, emme hissinin değişmesinden rahatsız olup, emziği bırakabilir.

Yukarıdaki hususları da göz önünde bulundurularak, bebek için emzik modelleri arasından en uygun olanı rahatlıkla seçilebilir. Son dönemde en çok tercih edilen emzik çeşitleri yuvarlak uçlu emzik ile damaklı emzik oluşturmaktadır.

Anne Göğsüne en Yakın emzik: Yuvarlak Uçlu Emzik

Kiraz uçlu emzik, özel olarak dizayn edilmiş yuvarlak yapısıyla annenin meme ucuna en yakın emziktir. Bu sayede, bebeğin emziğe adaptasyonu çok hızlı bir şekilde gerçekleşmekte, bebek emerken hiçbir yabancılık çekmemektedir. Bebeğin sağlığına hiçbir zararı olmayan silikon maddesinden üretilen bu emzik, oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Yuvarlak ve oval gövdeli olmak üzere iki farklı modeli bulunmaktadır.

Damaklı emzik ise bebeğin ağız yapısı dikkate alınarak tasarlanan şekli ile diş ve damak gelişimine uyumlu bir üründür. Sahip olduğu özel yapısı sayesinde emziğin içine hava giriş çıkışı sağlayan damaklı emzik, bebeğin yüzünde tahriş ya da kızarıklığa sebep olmamakta, aynı zamanda emzik ucu da sürekli yumuşak kalarak bebeğin emme hareketine göre şekillenmekte ve iyi bir emme tecrübesi yaşatmaktadır.

Özetle, bebeğinize en doğal emme hissini verecek emziği tespit ederek, onun rahat ve sorunsuz bir emzik kullanma dönemi geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Kaynak