Beslenme

Bebeklerde Kabızlık Sorunu ile Nasıl Başa Çıkılır?

Yenidoğan bebekler, boşaltım sistemleri tam olarak gelişmediği için kakalarını da düzensiz bir biçimde yapıyorlar. Öyle ki bebek her emzirmeden sonra kakasını yapabileceği gibi daha seyrek aralıklarla da tuvalete çıkabiliyor. Burada asıl önemli olan husus, annenin bebeğin kaka yapma sıklığını ve kakanın kıvamını gözlemlemesi. Böylece anne, bebeğinin boşaltım sistemine ilişkin bir sıkıntı yaşayıp yaşamadığını kolaylıkla öğrenebiliyor. 

Bebeklerde kaka dokusu hakkında daha detaylı bilgi almak için Bebeklerde Kaka Dokusu Nasıl Olmalı? isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Annenin Beslenmesine Dikkat Etmesi Gerekiyor

Bebeklerde kabızlık en sık görülen sorunlardan. Bebeğin sadece anne sütüyle beslendiği ek gıda öncesi dönemde yeni doğan bebeğin kabız olması durumuna çok sık rastlanmıyor. Ancak bebekte eğer her hangi bir alerji durumu varsa, örneğin bebek süte karşı hassas ise, anne de süt ürünleri tüketiyorsa, bu durum bebeğin kabız olmasına sebep olabiliyor.

Yine de bebekte kabızlık daha çok ek gıdaya geçişten sonra gözlenen bir durum. Anne, ek gıdaya geçiş yaptıktan sonra bebeğinde kabızlık sorunuyla karşılaşırsa, ilk iş doktoruyla temasa geçmeli. Doktorun yönlendirmesiyle hangi gıdanın bebekte kabızlığa neden olduğu tespit edilerek kabızlık tedavisine başlanabiliyor. Bunun da en kolay yolu bebeğe verilen gıdaları teker teker keserek bebeği gözlemlemekten geçiyor. Bebek bir gıdayı yediğinde bunun kabızlığa sebep olduğu tespit edilirse, söz konusu gıdanın ivedilikle kesilmesi gerekiyor. 

Bebeklerde kabızlık ile ilgili daha detaylı bilgi için Bebeklerde Kabızlık Belirtileri ve Tedavisi isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

İnatçı Kabız Vakalarında Mutlaka Doktorunuza Başvurun

Kabızlık sık karşılaşılan bir durum olduğu için halk arasında da bu soruna ilişkin birbirinden farklı ve ilginç çözüm önerileri bulunuyor. Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir diye düşünen anne, bazı durumlarda yanlış yöntemler uygulayarak bebeğinin bu sorununu çözmek bir yana daha da artarak yavrusunun sağlığını tehdit edecek boyutlara çıkmasına istemeden de olsa zemin hazırlayabiliyor. Bu nedenle, yukarıda da ifade ettiğimiz gibi özellikle inatçı kabız vakalarının mutlaka doktor kontrolünde çözülmesi şart.

Kabızlık sorunundan kaçınmak için annelerin bebeklerine daha lifli gıdalar yedirmesi ve su başta olmak üzere bol sıvı içirmesi gerekiyor. Bunu sağlamak için de yardımcı bebek ürünleri kullanılabiliyor. Alıştırma bardakları, suluklar, meyve süzgeci gibi bebekler için özel üretilen ürünlerle bebeğin daha fazla sıvı alması sağlanabiliyor. Anne kabızlık konusunda daha fazla bilgi sahibi olup, önlem aldıkça da bebeğinin bu tür rahatsızlıklara yakalanma riski de düşüyor.    

Daha Fazla Kaynak