Bebeğe Dair Herşey

Bebeklerde Kaka Dokusu Nasıl Olmalı?

Kaka rengi, bebeğinizin kakaları hakkında biraz bilgi verebilir, ancak kaka dokusu da önemlidir. Renk ve doku kombinasyonu, bebeğinizin sağlığına dair çok şey söyleyebilir, ki bu renk tek başına anlamlı olmayabilir.

Yenidoğan kaka kıvamı

Yenidoğan bebeklerin kakasının kalın ve katranlı bir kıvamı vardır. Bu normaldir ve yeni doğmuş bir bebeğin kakasının rengi ve dokusu hayatın ilk birkaç günü içinde değişecektir. Bebeğinizin kakaları doğumdan sonraki birkaç gün içinde daha gevşek ve sarı olmazsa, çocuk doktorunuzla konuşun. Bu yeterli süt almadıklarının bir işaret olabilir.

Anne sütü ile beslenen bebeklerin, kakalarının içinde tohum benzeri maddeler olabilir. Bu mutlaka bebeğinizin ishal olduğu anlamına gelmez.

Formül beslenme;

Formülle beslenen bebekler; yeşil, sarı ve kahverengi renkte olan daha katı kaka yapma eğilimindedirler. Bebeğiniz bağırsak hareketleri sırasında zorlanırsa ve sık olmayan, sert dışkılar varsa kabız olabilir.

Ek gıdaya geçtikten sonra;

Bebeğinizin diyetine katı yiyecekler ekledikten sonra, kakaları normal yetişkin kakaları gibi olmaya başlayacaktır.

Kabızlık;

Geçmesi zor olan son derece sert bir kaka bebeklerde kabızlık olduğunu işaret edebilir. Koyu kahverengi renkli küçük çakıl taşı benzeri görüntüler olabilir.

Bebeklerde kabızlık ile ilgili daha detaylı bilgi için Bebeklerde Kabızlık Belirtileri ve Tedavisi isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Kaynak