Beslenme

Anne Sütünün Gelmemesi Durumunda Yenidoğan Bebekler Nasıl Beslenmelidir ?

Zorlu bir süreç olan hamileliğin ardından bebeğini sevinçle kucağına alan annenin bazı durumlarda göğsünden süt gelmiyor ve yavrusunu emziremiyor. Çok sık yaşanan bir durum olmamakla birlikte annenin daha ilk günden bebeğini emzirme konusunda sorun yaşaması oldukça moral bozucu. Böyle bir durumun yaşanmasında fizyolojik sebeplerden daha çok annenin psikolojisi rol oynuyor. Doğumdan önce annenin aşırı heyecanlanması ya da korkması sütünün gelmemesine sebep olabiliyor.

Anne Sütü Gelmezse Ne Yapılmalı?

Anne sütü bebek gelişiminde hayati rol oynuyor. Özellikle yenidoğan bebeklerin imkan dahilinde mutlaka anne sütüyle beslenmeleri gerekiyor. Ancak, başta da belirttiğiniz gibi bazı durumlarda annenin sütü gelmeyebiliyor. Peki, böyle bir durumda yenidoğan bir bebeğin nasıl beslenmesi gerekiyor?

Anne, sütü gelmese de bebeğini emzirmeye mutlaka devam etmeli. Sebepsiz yere de annenin sütü gecikebiliyor. Bebeğin emmesi annenin süt kanallarını uyararak geciken sütün gelmesini sağlayabiliyor. Buna karşın, yapılan tüm müdahalelere rağmen anneden süt hiçbir şekilde gelmezse, yenidoğan bebek bazı özel mamalarla geçici olarak beslenebilir. Ancak, yukarıda da belirttiğimiz gibi annenin sakin olması ve sütünün gelmeyeceği şeklinde bir korkuya kapılmadan bebeğini ısrarla emzirmeye devam etmesi önemli. Olumlu düşünmesi ve bebeğinin emmeyi başaracağını  düşünerek kendini motive etmelidir. Eninde sonunda annenin sütü gelecektir.

Bebek Ürünleri İşinizi Kolaylaştırabilir

Buna ek olarak, anne bazı bebek ürünlerinden de faydalanabiliyor. Özellikle anne sütü sağma pompaları bu dönemde annelerin en büyük yardımcısı konumunda. Anne pratik kullanım ve temizlik avantajından ötürü elle çalışan manuel süt pompaları tercih edebileceği gibi, uzun süreli sağma işlemi için elektrikli süt pompaları iyi bir çözüm olabiliyor. Anne, sağdığı sütü uygun şartlarda uzun süreli saklayabiliyor. Bunun için anne sütünün, özel olarak üretilen süt saklama poşetleri ya da kaplarında uygun ortamda muhafaza edilmesi gerekiyor. 

Öte yandan, sağılan anne sütünü doğru biberonla bebeğe vermek de önemli. Saf borosilikat camdan ya da polipropilen malzemeden üretilen, içeriğinde BPA gibi zararlı maddeler içermeyen, hava kanalları sayesinde anti-kolik özelliğe sahip biberonların tercih edilmesi bebeğin rahat bir şekilde beslenmesini sağlıyor. Ayrıca, biberon emziği olarak da yuvarlak uçlu emzikleri tavsiye ediyoruz.

Daha Fazla Kaynak