Emzirme

Emzirirken Gıda Tüketmek Zararlı mıdır ?

Bebek emzirme anneler için başlı başına farklı tecrübelerle dolu bir süreç. Her annenin de bu süreçte yaşadıkları farklı olabiliyor. Ancak, anne sütünü bebeğe ulaştırmanın en hızlı ve sağlıklı yolu olan bebek emzirmenin genel kaideleri tüm anneler için geçerli. Buna karşın, bazı kulaktan dolma bilgiler anneleri yanlış yönlendirebiliyor.

Bunlardan biri de emziren annelerin beslenme alışkanlıklarına ilişkin hurafeler. Anne sütünün göğüste beklemesi sonucu sütün bozulabileceği ya da anne sütü vermenin çocukta bazı hastalıkları tetikleyebileceği, emzirirken gıda tüketmenin zararlı  olacağı gibi temelsiz ve yanlış söylentilere rağbet edilmemesi gerekiyor. 

Emzirmeyle İlgili Hurafelere Rağbet Etmeyin!

Öyle ki anne sütünün göğüste birikmesi sürecinde sütün kalitesinde hiçbir düşüş yaşanmamakla birlikte fazla süt göğüste baskı ve dolayısıyla acıya sebep olmasıyla anneyi rahatsız edebiliyor. Diğer yandan, anne sütü bebeğin neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılayan ve bağışıklık sisteminin oluşumu ve gelişimine yardımcı olması nedeniyle hastalıklara sebep olmak bir yana anne sütü alan bebeğin kolay kolay rahatsızlanmasının önüne geçiyor. Ayrıca, emziren annenin bir şeyler yemesinin herhangi bir sakıncası yok. Yine de emzirme sırasında gıda tüketmenin zorluğunu emziren annelerin takdirine bırakmakta fayda var.

Emzirme Döneminde Bazı Yiyeceklere Dikkat Edilmeli

Tüm bunlara karşın, gerçek olan bir şey var ki annenin beslenme alışkanlıkları sütün kalitesini doğrudan etkileyebiliyor. Ancak bu durum, emziren annenin özel bir diyet yapması anlamına gelmiyor. Sadece annenin emzirme döneminde bazı yiyecek gruplarından uzak durması sütün kalitesini artırabileceği gibi bebek de gaz oluşumun da azaltabiliyor. 

Buna ek olarak, süt sağma pompası, anne sütü saklama kabı, göğüs pedi gibi ürünler annenin emzirme dönemini rahat geçirmesini sağlıyor. Tirle adı verilen ve elle çalışan manuel süt pompalarının yanı sıra herhangi bir fiziksel güce ihtiyaç duymayan elektrikli pompalardan ihtiyaca en uygun olanı rahatlıkla tercih edilebilir. Sağılan sütlerin depolanması için ise anne sütü saklama poşetleri ya da kapları kullanılabilir. Saklama poşetleri tek kullanımlık olup pratik kullanım ve depolama şansı sunarken saklama kapları biberon uçları sayesinde direk kullanım imkanı veriyor.

Sonuç olarak, emziren anne bebek de gaz yapma ya da sütün tadında hafif değişime sebep olabilecek yiyeceklerden sakınarak, beslene rutinini gönül rahatlığıyla devam edebiliyor. 

Tüm annelere bebekleriyle sağlıklı bir yaşam diliyoruz.

Daha Fazla Kaynak