Türkçe (TR) Map Icon

0 - 3. Ay

Dünyaya gelmek, minik bir yenidoğan için epey zorlu bir maceradır. Evinizin bu en minik ve en yeni üyesi henüz etrafındakileri tanımadığı gibi, kendi ihtiyaçlarının da çok farkında değildir. Rahat ya da huzursuz hisseder ama bunun nedenini anlayamaz. Örneğin acıktığını hisseder ama bu hisle ne yapacağını bilemez. İlk 3 ay bebeğinizin kendisini ve etrafındakileri fark edeceği, sizin ona baktığınızı, onu sevdiğinizi ve güvende olduğunu anlayabileceği zamandır. Sizin için de bu dönem yeni bebeğinize ve yeni hayatınıza alışma, bebeğinizle birbirinizi tanıma dönemidir.

Fiziksel Gelişim

İlk 3 ay bebeğinizin yaşamında hızlı ve önemli gelişmeler olur. Bunları izlemek sizin için hem şaşırtıcı hem keyif verici olacaktır.

1. ayın sonunda bebeğiniz; 
•   Düz bir yüzeye yüzükoyun yatırıldığı zaman, kafasını kısa süreyle kaldırabilir.
•   Onunla konuştuğunuzda yüzünüze odaklanabilir. 

2. ayın sonunda bebeğiniz;
•   Gülücüğünüze gülücükle karşılık verebilir.
•   Yüzünden bir karış uzaklıktaki bir nesneyi orta hatta kadar takip edebilir.
•   Çıngırağa bir şekilde (ürkerek, susarak, ağlayarak) karşılık verebilir.
•   Ağlama dışında da sesler çıkarabilir. 

3. ayın sonunda bebeğiniz; 
•   Karnının üzerinde yatarken kafasını 45 derece kaldırabilir. 
•   Yüzünden bir karış uzaklıktaki bir nesneyi başından sonuna kadar takip edebilir.

Bu özellikler her bebeğin 0-3. aylarda erişmesi beklenen gelişim hedefleridir. Bebeğinizde bu aşamalarda eksiklik gözlemliyorsanız doktorunuza danışmanız doğru olur. 

Bu beklenen gelişim hedefleri dışında bazı bebekler 3. ayın sonunda yüksek sesle ve kendiliğinden gülebilir, iki elini kavuşturabilir, karnının üzerinde iken başını 90 derece yukarı kaldırabilir, mutlu olduğu zaman çığlıklar atabilir, yüzünün karşısındaki bir nesneyi başıyla bir taraftan diğer tarafa 180 derece boyunca takip edebilir. Hatta bazı bebekler 3. ayın sonunda dik tutabilir, bir yanına yuvarlanabilir, karnı üzerindeyken kollarına dayanarak göğsünü yukarı kaldırabilir, bir nesneye uzanabilir, sesin geldiği yöne dönebilir. Ancak bunlar her bebekte mutlaka 3. ayın sonunda görülmesi beklenen özellikler değildir, sadece bazı bebekler bu özelliklere erişir. 

Ruhsal ve Sosyal Gelişim

İlk 3 ay bebeklerin dünyaya alıştıkları aylardır. Bu aylarda kendilerini rahat ve güvende hissetmeyi öğrenirler. Siz de onu bu önemli süreçte destekleyerek güvenini hızlı kazanmasını ve rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz. 

Bebeğiniz bu aylarda yüzleri, sesleri ve kokuları tanımaya ve ayırt etmeye başlar. 

Böylece kendisini sevenleri ve güvenebileceği kişileri tanımaya çalışmaktadır. Kendisini sevdiğini anladığı yüzler, aynı zamanda onun güvendiği kişiler olacaktır. Bu dönemde bebeğinizle konuşmanız, ona şarkı söylemeniz ve onu kucaklayarak rahatlatmanız, güvenini sağlama yolunda yapabileceğiniz en önemli şeylerdir. 

Bebeğinizin ilk 3 ayda öğrendiği bir diğer şey de, ne istediğini size söyleyebilmektir. Henüz konuşamadığı için isteklerini çeşitli işaretlerle size anlatmaya çalışacaktır. Sesini, yüz ifadesini ve beden hareketlerini kullanarak açlığını, uykusunu, rahatsızlığını, oyun istediğini ya da yorulduğunu anlatır. Sizin öğrenmeniz gereken şey, bebeğinizin bu işaret ve davranışlarının ne anlama geldiğini anlayıp onun isteklerini karşılamaktır. Onun neden rahatsız olduğunu ya da neyi sevip neyi sevmediğini tutum ve davranışlarından anlamanız, aranızda özel bir iletişim dili gelişmesini sağlayacaktır. Ağladığında mutlaka ona cevap verin ve rahatsızlığının nedenini anlayıp onu rahatlatmaya çalışın. İlk 3 ay bebeğinizin çokça ağladığı bir dönem olabilir. 

Bir diğer önemli gelişme de, bebeğinizin bedenini kullanarak bir şeyler yapabileceğini anlamaya başlamasıdır. Kendi ellerine baktığını, ayağını emdiğini ya da dönmeye çabaladığını görebilirsiniz. Bedenini keşfetmek ona mutluluk vereceği gibi, bebeğinizi yakından gözlemleyerek kendi bedeninin nasıl farkına vardığını anlamanız size de mutluluk verecektir. 

UNUTMAYIN:
Unutmayın, her çocuk eşsizdir ve kendine özgü büyüme gelişme özellikleri gösterir. Her bebek tam olarak aynı zamanda aynı gelişimsel özellikleri kazanmaz. Prematüre bebekler de bu gelişmeleri aynı yaş grubundaki bebeklerden daha geç gösterirler. Bu nedenle bebeğinizi takip ederken yaşıtı olan bebeklerle kıyaslamayınız ve kendi gelişim çizgisine bağlı kalarak takip ediniz. Bebeğiniz bu aylarda beklenen gelişmeyi göstermediyse lütfen doktorunuzla konuşunuz. 

Beslenme

İlk 6 ay bebek için en uygun besinin sadece anne sütü olduğu bilinmektedir. Anne sütü, inek sütünde ya da formül mamalarda bulunmayan çok sayıda bileşik içerir. Bunun yanı sıra anne sütü bebeğinizin değişen gereksinimlerini karşılayacak şekilde sürekli değişir. Sabahları sütü akşam sütünden daha farklı içerikte olduğu gibi, birinci ayda 6. aydakinden daha farklı içeriktedir, bu sayede tam bebeğin gereksindiği besinleri ona verebilirsiniz.

Anne sütünün sayısız faydalarından biri de, hem inek sütünden hem de formül mamalardan daha rahat sindirilebilmesidir. Bu sayede bebeğiniz daha az gaz, şişkinlik ve karın ağrısı yaşar. Anne sütü, inek sütünden daha az sodyum ve protein içerir, bu da bebeğinizin böbreklerinin fazla yük altında kalmasını önler. 

Anne sütündeki kalsiyum, bebeğin vücudunda daha iyi emilir. Bunun bir nedeni de fosfor içeriğinin düşük olmasıdır; fosfor yüksek miktarda olduğunda kalsiyumun vücut tarafından alınmasını önleyebilir. 

Anne sütünün çok iyi bilinen bir özelliği de, neredeyse hiç alerjik olmamasıdır. Oysa inek sütü alerjisi yenidoğanlarda çok rastlanan bir sorundur. Kabız ve ishal sorunu da anne sütü ile daha az yaşanır. Anne sütü alan bebekler daha kolay dışkılarlar ama çok daha az ishal olurlar. Anne sütü, sindirim sistemindeki zararlı mikroorganizmaları yok ederken yararlı mikroorganizmaların ise çoğlamasını sağlarlar. Anne sütü ile beslenen bebeklerin pişik olma olasılıklarının da daha düşük olduğu bilinmektedir. 

En önemli özelliklerinden biri de anne sütü alan bebeklerin bağışıklık siteminin daha iyi olmasıdır, çünkü anne sütü ile annelerinden hastalıklara karşı koruyucu antikor alırlar. Anne sütü ile beslenen bebeklerde obezite (fazla kilo) sorunu da çok daha azdır. 

Anne sütü her zaman temiz, uygun sıcaklıkta, kullanıma hazır ve ucuzdur. Ayrıca bebeğinizin yanında olamadığınız zamanlarda sütünüzü sağarak buzdolabında saklayabilir ve daha sonra ısıtarak bebeğinize verebilirsiniz. Özellikle gece beslemeleri, anne sütü ile çok daha kolay olmaktadır. Anne sütü ile beslemenin annede meme kanserinden koruduğu yönünde bulgular da vardır. 

Tüm bu faydalarının yanı sıra emzirmek, anne ile bebek arasındaki duygusal bağı güçlendiren en önemli şeydir. Ancak bebeğinizin daima yanında olamıyorsanız, örneğin işe başladıysanız, sağdığınız sütü bir başkası da biberonla bebeğinize verebilir. Ya da sütünüz yeterli olmadı ve formül mamaya geçmek durumunda kaldıysanız da bebeğiniz biberonla ve uygun formül mamayla yeterli gelişimi sağlayacaktır.

Yukarı