Oyuncak Seçimi

0-6 Ay Bebek Oyuncağı Nasıl Olmalıdır ?

Bebeklerin sağlıklı gelişimi için en az beslenme dönemleri kadar oyuncaklarla geçireceği zamanlar da büyük önem taşır. Onların algı, refleks ve dikkatlerinin daha güçlü olmasını sağlayan bebek oyuncakları, gelişim süreçlerinde bünyelerine büyük katkı sağlayacaktır. Ancak her yaş ve dönem için alınacak olan oyuncakların seçiminde titiz davranmak gerekmektedir. 0-6 yaş bebek davranışları hakkında daha detaylı bilgi için 0-6 Ay Bebek Davranışları Nasıl Olur? isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Doğal maddelerden üretilen oyuncaklar tercih edilmelidir

Özellikle 0 - 6 ay arasındaki bebeklere alacağınız oyuncaklarda kimyasal maddeler, kesici etmenler ve tehlike oluşturacak zararlı boyalardan uzak durmak gerekir. Bunların aksine pelüş oyuncaklar ve algılarının gelişmesini sağlayacak sesli oyuncaklar daha yararlı olacaktır. Alacağınız oyuncağın doğal maddelerden üretilmiş olması, bebeklerin mikrop kapma riskini de en aza indirmiş olacaktır. Demir, cam, kimyasal maddelerle üretilen oyuncakların üzerinde mikrop ve bakteriler hapsolur. Ağız ve ten yoluyla gerçekleşecek temaslarla birlikte de bebeğinizin kusma, ishal ve ateşlenme gibi hastalıklar geçirmesine sebebiyet verir. Bu yüzden 0 - 6 ay aralığına sahip olan bebekler için tamamen sağlıklı oyuncaklar seçmelisiniz.

Önceliğiniz güvenlik olmalı

Az önce de belirttiğimiz gibi 0-6 ay bebek grubu için oyuncak seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur güvenliktir. Çünkü ilk aylarda bebeğin ilgisi oyuncaktan ziyade annenin üzerinde olur. Onların ilgisini hem kendinize, hem de oyuncaklara yoğunlaştırmak için de bebe çıngırağı gibi veya müzikli ve beşiğin etrafına asabileceğiniz pelüş tarzındaki oyuncakları kullanmanızda yarar var. Üstelik eğitici oyuncaklar dönemine geçmeden önce müzikli oyuncak çeşitleriyle hoş vakitler geçirmesini sağlayabilirsiniz. Şunu da asla unutmamak gerekir ki oyuncak seçiminde sağlık her zaman ilk etmen olmalıdır. Onlara alacağınız yumuşak dolgulu bir pelüş uyku oyuncağı sayesinde hem sağlıklı bir uyku düzeni oluşturur, hem de onların vücut kaslarının gelişimini sağlarsınız. Bu dönemlerdeki bebeklerin genelinde bir an önce hareketlenip yürüme isteği oluşur. Bu çabaları esnasında yere düşme olasılığı çok fazla olacağı için, düştüğü esnada etrafındaki oyuncakların kesici ya da farklı zararlar verecek etmenlere sahip olmaması gerekir. Sizler organik ve tamamen güven esasına göre tasarlanan kaliteli oyuncaklar sayesinde güven ile sağlık dengesini iyi kurabilirsiniz.

Daha Fazla Kaynak