Emzirme

Yenidoğan Bebekler Sarılığa Karşı Ne Sıklıkla Emzirilmelidir ?

Yenidoğan bebek, gözlerini açtığı dünyaya alışmaya çalışırken vücudu farkı tepkiler gösterebiliyor. Bu tür tepkilerden biri de yenidoğan sarılığı. Bebeklerin yarısından fazlasının tecrübe ettiği bu rahatsız, bilinen sarılık hastalığından farklı olup çoğunlukla sarılık tedavisi gerektirmeyen ve kendiliğinden geçen bir rahatsızlık olarak dikkat çekiyor. 

Bebekte Sarılık Neden Oluşuyor?

Bebeklerde sarılık, karaciğerin yeterli gelişim seviyesine henüz ulaşamamasından ötürü kanda bulunan billrubin maddesinin fazlasının vücuttan atılamaması ve söz konusu maddenin deride sarı renge sebep olması sonucunda oluşuyor. Birçok vakada, anne daha bebeğinde sarılık belirtilerini gözlemleyemeden bu rahatsızlık iyileşebiliyor. 

Anne Sütü Sarılığına Dikkat

Bazı durumlarda, fizyolojik sarılık kaçınılmaz gibi görünse de annenin alacağı tedbirler bu rahatsızlığın yaşanmasının önüne geçebiliyor. Bu noktada, bebeğin en değerli besin kaynağı anne sütü devreye giriyor. Öyle ki yenidoğan bebeğin anne sütünden mahrum kalması, yeterli seviyede alamaması gibi durumlar da sarılık oluşumuna sebep olabiliyor. Bu duruma anne sütü sarılığı deniliyor. Bebeğin anne sütü sarılığını yaşamaması için düzenli bir biçimde anne sütüyle beslenmesi önemli. Bu çerçevede, annenin yenidoğan bebeğini günde 8 ila 12 kez emzirmesi gerekebiliyor. 

Yoğun emzirme dönemleri annen için oldukça yorucu olabiliyor. Yaklaşık her iki saatte bir bebeği emzirmek zorunda kalan annenin uyku düzeni ciddi biçimde bozulabiliyor. Bu da zincirleme bir şekilde önce annenin beslenme düzenini ardından da ciddi biçimde sağlığını etkileyebiliyor. Böyle durumlarda annenin sütünü sağarak, bebeğin biberon vasıtasıyla beslenmesi iyi bir çözüm olabiliyor. 

Anne sütünü sağmak için manuel ve elektrikli iki farklı süt sağma makinesi mevcut. Hızlı ve pratik kullanım için elle çalışan manuel süt sağma makineleri tercih edilirken, uzun süreli sağma için elektrikli modeller iyi bir alternatif oluyor. Bu tür makinelerle sağılan süt özel olarak üretilmiş anne sütü saklama poşeti ya da kaplarında muhafaza edilerek uzun süreli saklanabiliyor. 

Annenin sağdığı sütü vermek için kullanacağı biberonu da özenle seçmesini tavsiye ediyoruz. Doğru seçilmiş biberon bebeğe doğala yakın bir emme tecrübesi verirken, gaz oluşumunu da engelleyebiliyor. Ayrıca polipropilen, saf borosilikat cam  ya da soda kireç silis camından üretilen biberonlar tercih edilebiliyor. Bu tür malzemelerden üretilen biberonlar bir yandan bebeğin sağlığına hiçbir yan etkisi olmaması bir yandan da yüksek sıcaklıklara dayanıklılığı sayesinde annelerin ilk tercihi oluyor.

Daha Fazla Kaynak