Emzirme

Yenidoğan Bebeklerde Gece ve Gündüz Emzirme Sıklığı Nasıl Olmalıdır ?

Bebek gelişiminin en önemli besin kaynağı anne sütü. Bebeğin, anne kucağında tanıştığı anne sütünün sağladığı faydalar hala keşfediliyor. Anne sütüyle büyüyen bebeklerin gelişimleri, bu değerli besinden mahrum kalan akranlarına göre oldukça ileri seviyede gerçekleşiyor. Bu nedenle, emzirme bebek büyüten annelerin öncelikli konularının başında geliyor. Özellikle yenidoğan bebeklerde emzirme düzenine çok dikkat etmek gerekiyor. Peki, dünyaya gözlerini yeni açmış bir bebeğin günde ne sıklıkla annesini emmesi gerekiyor?

Dünyaya Yeni Gelen Bebek Az Ancak Sık Emiyor

Yenidoğan bir bebeğin gün içerisinde annesini emme sayısı 8 ila 12 arasında değişebiliyor. Her emme işlemi bebeğin o anki fiziki durumuna ve iştah seviyesine göre değişmekle birlikte, yarım saate kadar çıkabiliyor. Bu dönemde bebeğin çok sık aralıklarla ancak az bir miktar sütle beslenmesi tercih edilmeli. Annelere önerimiz bu dönemde, uyku düzenlerine çok dikkat etmeleri ve düzenli bir şekilde beslenmeleri. Ancak, her iki saatte bir acıkan bir bebek varken anne nasıl düzenli uyku uyuyabilecek?

Yoğun emzirme dönemlerinde annelere sütlerini sağarak depolamalarını tavsiye ediyoruz. Bu sayede, anne uyurken baba ya da yardımcı herhangi biri bebeği söz konusu sağılmış anne sütü ile rahatça besleyebiliyor. Buna ek olarak, fazla süt doğru saklama koşulları sağlanarak anne sütten kesilse bile bebeğe verilebiliyor.

Emziren Annelerin Yardımcısı: Süt Sağma Makineleri

Süt sağma konusunda anneler manuel süt sağma makineleri ile elektrikli süt sağma makineleri arasında tercihte bulunabiliyor. Gün içerisinde yoğun şekilde süt sağmak zorunda kalmayan anneler, elle çalışan manuel süt sağma makinelerini tercih edebiliyorlar. Bu makineler kullanımı ve temizliği pratik ürünler olup, kolayca taşınabildikleri için her yerde kullanılabiliyor. Elektrikli süt sağma makineleri ise otomatik çalışan ve bu sebeple uzun süreli süt kullanımına uygun aletler. Sütü yoğun olan anneler elektrikli süt sağma makinesi kullanarak bir hayli rahat edebiliyorlar.

Kısacası, emzirme anne ile bebek arasında kutsal bir bağ oluşturan, bunun yanı sıra bebeğin gelişimi için en değerli besin kaynağı olan sütü bebeğe ulaştıran önemli bir eylem. Özellikle tecrübesiz annelerin, başta kendi anneleri olmak üzere çevrelerinde bebek bakımı konusunda tecrübesi olan kişilerden de yardım olarak, sabırla ve sevgiyle bu süreçleri yürütmelerini öneriyoruz.

Daha Fazla Kaynak