Diş Çıkartma

Diş Kaşıyıcı Kullanmak Sağlıklı mıdır ?

Bebekler diş çıkarırken birçok anne, bebeğinin rahatlaması için diş kaşıyıcılar kullanmayı tercih etmektedirler. Bebeğin ısırarak, kaşınan damağına masaj yapmak için kullanacağı diş kaşıma halkalarının yanı sıra diş kaşıma oyuncakları da bulunmaktadır. Bebeğinin hangi ürünü kullanması gerektiğini ise yine en iyi anne karar verecektir. Peki, bebeğinizin sürekli olarak ağzına götürüp dişlediği ve çekiştirdiği diş kaşıyıcılar ne kadar sağlıklıdır?

Tüm bebek ürünlerinde olduğu gibi diş kaşıyıcılar da bebeklerin ihtiyaçları doğrultusunda dizayn edilmekte ve hijyen şartlarını sağlayacak şekilde üretilmektedirler. Bu çerçevede, bebeklerin diş çıkarması döneminde diş halkalarını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Sulu diş halkaları ile silikon diş kaşıyıcıları tercih edebilirsiniz

Günümüzün en popüler bebek ürünlerinden biri olan sulu diş halkası, özel yapısıyla bebeğin ihtiyaçlarını doğru bir şekilde karşılayacaktır. İçinde barındırdığı içme suyu ve gıda boyası ile renklendirilen dişlikler soğutularak bebeğe verilen sulu diş halkası, bu özelliği sayesinde bebeğin damağına şimdiye kadar hiç tecrübe etmediği rahatlatıcı bir masaj deneyimi sunacaktır. Bu sayede, bebek daha rahat ve mutlu olabilecektir. Bu tür diş kaşıyıcılarının içindeki su tamamen doğal olup, bebeğin sağlığını tehdit edecek hiçbir katkı maddesi içermemektedir.  

Anneler tarafından sıklıkla tercih edilen diğer bir ürün ise silikon diş halkalarıdır. Klasik bir model olan silikon diş halkası, bebeğin sağlığına zarar vermeyecek şekilde tasarlanmaktadır. Sağlıklı bir madde olan silikon, yumuşak yapısı sayesinde bebek tarafından kolayca benimsenebilmektedir. Silikon diş halkasının üzerinde yer alan kabartılar sayesinde diş etleri ve damağına masaj yaparak rahatlayan bebek, diş çıkarma dönemini de daha rahat atlatabilecektir. Ayrıca, silikonun dayanaklı yapısı, bebeğin diş halkasını ısırması ve çekmesine rağmen ürünün deforme olmasını engelleyecek, böylece ürünün sorunsuzca, uzun bir süre kullanılabilmesini sağlayacaktır.

Diş kaşıyıcının temizliği nasıl yapılır?

Bebek ağız yolu ile sürekli olarak diş halkasıyla temas kurmaktadır. Doğal olarak, diş halkası zaman zaman bebeğin elinden düşerek kirlenebilmektedir. Bebeklerinin hijyenine büyük önem veren anneler, diş halkalarını da çeşitli yöntemlerle steril tutabilmektedirler. Sulu diş halkası, ılık su ve sabun kullanılarak temizlenebilmektedir. Ancak, bu işlem sırasında ürünün çok iyi bir şekilde durulanarak, üzerinde sabun artığı kalmamasına dikkat etmenizi öneriyoruz. Silikon diş halkası ise yüksek sıcaklıklara dayanıklı yapısı sayesinde kaynatma yöntemi ile sterilize edilebilir.

Dolayısıyla, bebeğiniz için seçtiğiniz en uygun diş halkasını, her kullanım öncesi gerekli hijyen şartlarını sağlayarak, gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Böylece, diş kaşıyıcı gibi yardımcı ürünlerin kullanımı sayesinde, bebeklerin diş çıkarması anneler için de sancılı bir dönem olmaktan çıkabilir.

Daha Fazla Kaynak