Diş Çıkartma

En İdeal Diş Kaşıyıcı Hangisi ?

Bebekler, 6. aylarından itibaren diş çıkartmaya başlar ve bu süreç, tüm süt dişlerin tamamlandığı 3 yaşına kadar devam eder. Diş çıkarma dönemleri, genetik özelliklere göre bebekten bebeğe değişse de bu zorlu dönemde çoğu bebeğin yaşadığı sıkıntılar birbirine benzerdir.

Bebekler diş çıkarırken, vücutlarında meydana gelen fizyolojik değişimler neticesinde normalden daha huzursuz ve agresif olabilirler. Yeni ihtiyaçları yanında bebeğinizin farklı huylar edindiğini fark edebilirsiniz. Örneğin, bu dönemde bebek, eline geçen her nesneyi sürekli olarak ağzına götürmek ve dişlemek isteyecektir. Bu durum, bebeğin hijyenini tehdit edebileceği gibi, ufak nesneleri yutmaya çalışması gibi tehlikeli durumlara da davetiye çıkarabilir. Bebek, damağı kaşındığından ötürü böyle bir ihtiyaç duymakta, ağzına götürdüğü nesneler yardımıyla diş etlerini kaşımaya çalışmaktadır.

Diş kaşıma halkası seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Bebeklerin diş çıkarma dönemleri için özel olarak üretilen diş kaşıyıcılar ile diş kaşıma oyuncakları bulunmaktadır. Bebeğinizin dişleme ihtiyacını bu ürünler sayesinde giderebilirsiniz. Her bebeğin ihtiyacına cevap verebilecek birbirinden farklı diş kaşıyıcılar annelere sunulmaktadır. Aşağıdaki hususlara dikkat ederek, bebeğiniz için ideal diş kaşıyıcı seçimini daha rahat yapabilirsiniz.

- Silikon diş kaşıma halkaları, dayanıklı ve esnek yapılarından ötürü tercih edilmektedir. Bebeğin diş halkasını ısırması ya da çekiştirmesine karşı ürün oldukça dayanıklıdır. Ayrıca, silikon diş halkasının üzerinde bulunan kabartılar sayesinde bebek, kaşınan damağı ve diş etlerine kolaylıkla masaj yaparak rahatlayabilmektedir. Silikon, içeriğinde zararlı kimyasal barındırmadığından ötürü anneler tarafından gönül rahatlığıyla kullanılabilmektedir. Silikonun yüksek ısılara dayanıklı yapısı sayesinde ise diş kaşıma halkası sıcak su yardımıyla kolayca sterilize edilebilmektedir.
- Sulu diş halkaları, içinde barındırdığı içme suyunun buzdolabında soğutulmasıyla diş halkasını dişleyen bebeğin rahatlamasını sağlamaktadır. Böylece bebek, kabaran damağına kolayca masaj yapabilmektedir. Bu özelliği sayesinde sulu diş halkaları son dönemin en çok rağbet gören bebek ürünlerinden biri olmuştur. Öte yandan, içindeki suyun gıda boyası ile renklendirilmesi sayesinde de bebeğin sağlığına zarar vermemektedir.
- Diş kaşıma halkalarını tutan bebek, aynı zamanda kavrama ve tutma gibi hareketlerini geliştirebilmektedir. Ayrıca bebeğin zevkine hitap eden farklı renklerdeki diş halkaları, onun için güzel vakit geçirebileceği bir oyuncak olarak da kullanılabilmektedir.

Yukarıdaki ürünleri ve özelliklerini göz önünde bulundurarak, bebeğinizin keyifle kullanabileceği ve diş çıkarma döneminde rahatlamasını sağlayacak en ideal diş kaşıma halkasını rahatlıkla seçebilirsiniz.

Daha Fazla Kaynak