Diş Çıkartma

Diş Çıkaran Bebeklerde Oyuncak Tercihi Nasıl Olmalıdır ?

Bebeklerin gelişim süreçlerinden diş çıkarma, bebek kadar anneyi de zorlayan, ancak yeterli bilinç düzeyine sahip olunması halinde beklenenden daha rahat geçen bir aşamadır. Diş çıkaran bebek, annenin daha önce bilmediği bir çok yeni davranış geliştirebilir. Bebeklerin diş çıkarmasıyla birlikte, her şeyi sürekli ağızlarına götürdükleri ‘oral dönem’ de başlamış olur. Bebeklerin sürekli bir şeyler dişlemeye çalışmaları merakları kadar, bu cisimleri diş kaşıyıcı olarak kullanmaya çalışmalarıyla da ilgilidir.

Bu dönemi rahat atlatabilmek için bebekler için özel geliştirilen bebek oyuncakları ve yardımcı ürünler bulunmaktadır. Diş halkaları ve diş kaşıyıcılar, bu bağlamda annelerin ilk tercihi olmaktadır. Bebekler için tercih edilecek farklı modellerde diş halkaları bulunmaktadır. Silikon diş halkalarının yanı sıra son dönemde sulu diş halkaları da bebekler tarafından beğeniyle kullanılmaktadır.

Silikon Diş Halkası

Oldukça dayanıklı olan ve esnek bir yapıya sahip silikon malzemesinden üretilen bu tür halkalar, bebeğin ısırmasına ve çekmesine karşın uzun ömürlüdür. Yumuşak yapısı sayesinde bebeğe kesinlikle zarar vermez. Ayrıca, silikonun sağlığa herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Diş halkasının üzerindeki kabartırlar sayesinde bebek, damağına masaj uygulayarak rahatlayabilmektedir. Dişlerini rahatlamaya çabalayan bebek, bir yandan diş halkasını kullanarak tutma, kavrama ve dokunma gibi temel hareket yeteneklerini de geliştirmektedir. 

Sulu Diş Halkası

Silikon diş halkasının tüm fonksiyonlarını yerine getirmekle birlikte, bu tür diş halkası, içindeki  içme suyunun buzdolabında soğutulması sayesinde, bebeğe daha yoğun bir rahatlama hissi sağlar. Soğuk yüzey, bebeğin diş etlerine masaj yapar, kaşıntı ve ağrıyı azaltır. Böylece bebekler, daha rahat bir diş çıkarma dönemi geçirirler. Ayrıca, farklı renk seçeneklerine sahip sulu diş halkaları, her türlü zevke hitap etmekte, bebeklerin ellerinden düşürmeyecekleri bir oyuncak haline de gelmektedirler.

Diş çıkarma döneminde bebekler ellerine geçirdikleri her nesneyi ağızlarına götüreceklerinden, onlar için alınan oyuncakların da bu duruma uygun olması önemlidir. Bu dönemde bebek, tüylü, çabuk kirlenebilen, yutma tehlikesine neden olabilecek, ısırma ve çekiştirmelere dayanıksız, sağlığa zararlı maddelerden üretilmiş ya da sakıncalı oyuncak boyası içeren tüm oyuncaklardan uzak tutulmalıdır. Bebeğinizin sağlığı için diş çıkarma döneminde başta diş halkaları olmak üzere, onun ihtiyaçlarına uygun oyuncaklar tercih etmenizi öneriyoruz.

Daha Fazla Kaynak