Beslenme

Hangi Biberon Çeşitleri Daha Sağlıklı ?

Bebek ürünleri, bebeğin ihtiyaçları gözetilerek tasarlanmakta ve sağlığı tehdit etmeyen materyallerden üretilmektedirler. En çok tercih edilen bebek ürünleri arasında yer alan bebek biberonu seçiminde, anneler oldukça titiz davranmaktadırlar. 

Biberon alırken dikkat edilecek 3 önemli özellik
Biberon seçiminde göz önünde bulundurulması gereken temel üç unsur bulunmaktadır. Bu çerçevede, biberonun;

- şekli ve boyutu,
- üretildiği materyal,
- emziğinin yapısı, ideal biberonun seçiminde bir annenin göz önünde bulundurması gereken unsurlardır. 

Kolay temizlenebilir bir biberon tercih edin

Biberonun şekli, özellikle biberonun temizlenmesi aşamasında önem kazanmaktadır. Öyle ki biberon her kullanımdan önce doğru şekilde sterilize edilmesi gereken bir üründür. Bu bakımdan, biberonun kolay temizlenebilir bir şekle sahip olması annenin işini kolaylaştıracaktır. Ayrıca, seçilecek biberonun hacminin, bebeğin yaşına ve beslenme ihtiyacına uygun olması önemlidir.

Hangi malzemeden üretilen biberonu seçmelisiniz? 

Biberon üretiminde temel olarak, cam ve plastik olmak üzere iki farklı materyal kullanılmaktadır. Doğal cam yapısı dolayısıyla bebeğin sağlığına hiçbir şekilde tehdit oluşturmaz. Herhangi bir kazaya sebep olmaması için cam biberonların ısıya dayanıklı modelleri tercih edilmelidir. Isıya dayanıklı cam biberon, saf borosilikat camdan üretilmektedir. Ayrıca içeriğinde, ağır metal ve BPA bulundurmaz  ve bebek sağlığına uygundur. Plastik biberon tercih edecek annelere ise ‘polipropilen’den üretilen modelleri öneriyoruz. Polipropilen biberonlar sağlığa hiçbir zararı olmamakla birlikte, hafif ve dayanıklı olması sebebiyle anneler tarafından tercih edilmektedir. 

Sağlıklı bir biberonun önemli parçalarından biri de biberon emziğidir. Biberon emzikleri silikon ya da kauçuktan üretilmektedir. Her iki malzemede bebek sağlığına uygun olmakla birlikte, dayanıklı yapısından ötürü son yıllarda silikon uçlu emzikler daha çok rağbet görmektedir. Biberonun üretildiği materyalin yanı sıra şekli de önemlidir. Yuvarlak uçlu ve damaklı emzikler tercih edilebilir. Özellikle damaklı biberon, hava alan emziği ile bebekte kolik oluşumunu engellemektedir. Bu bakımdan, gaz yapmayan biberonlar gaz sorunu yaşayan bebekler için iyi bir çözüm olabilmektedir. Buna ek olarak, biberon emziğinin akışkanlık seviyesi de bebeğin doğru beslenmesi bakımından önemlidir. Bebeğin yaşına göre, emzik üzerindeki delik sayısı veya emzik ucu çapı değişmektedir.

Sonuç olarak, yukarıda sizler için özetlediğimiz birkaç önemli noktayı göz önünde bulundurarak, bebeğiniz için en ideal ve sağlıklı biberonu kolaylıkla seçebilirsiniz. Onlarca farklı biberon modeli arasında, bebeğinize uygun bir biberon mutlaka bulunmaktadır.

Daha Fazla Kaynak